Tarımsal Öğretimde 172. yıl mesajları hemen hemen aynı

Tarımsal Öğretimde 172. yıl mesajları hemen hemen aynı

Geniş tarım arazileri var, üretim ise beklenen düzeyde değil!

Tarımsal öğretimin 172. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlamada, konuşmacıların tamamı, ülkemizde tarımın beklenenin altında bir gelişme gösterdiğini kaydetti. MKÜ’deki kutlama töreninde konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Şener, özellikle son 100 yılda yaşanan teknolojik gelişmelerin, insanların yaşam şartlarını ve yaşam koşullarını değiştirmesine rağmen tarımsal üretimle gerçekleştirilecek beslenme ihtiyacının ise hiç değişmediğinin altını çizdi ve şunları söyledi:
“Son yıllarda gelişen sanayileşme ile birlikte tarım alanları hızla daraldı, bunun etkisiyle tarım alanlarını daha verimli kullanma ve sürdürülebilir tarım bütün ülkelerin tarım politikaların ana hedefi haline eldi.”
Ziraat Mühendisleri Hatay Şube Başkanı Ahmet Sever de, tarımsal öğretimde 172 yıllık köklü bir geçmişe sahip olmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi. MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise ülkemizin bir tarım ülkesi olmasına rağmen, izlenen yanlış politikalar neticesinde tarım ürünleri ithal eden bir ülkeye dönüştüğünü söyledi. Tüm paydaşların bir araya gelerek oluşturacak yeni politikalarla ülkemizin tekrar kendi kendine yeten bir ülke konumuna gelmesi gerektiğini belirtti.
Rektör Hasan Kaya, Ziraat Fakültesi’nin Üniversitenin en köklü ve büyük fakültelerinden biri olduğunu, fakültenin amik ovasına ve amik ovasındaki tarımın gelişmesine büyük katkı sağladığını, bunun yeterli olmadığını ve daha çok çalışılması gerektiğini ifade etti.
Topluma öncülük etmeliyiz …
Üniversitenin en önemli görevlerinden birinin de topluma hizmet ve öncülük etmek olduğunu söyleyen Rektör Kaya, şöyle devam etti:
“Bilgilerimizi nerede olursa olsun her zaman çiftçiye anlatmamız gerekir. Toplantılar yapıp, literatür eşliğinde yenilikleri çiftçilerimize ulaştırmamız gerekir. Biz, Ziraat Fakültelerinin çok iyi bir seviyeye gelmelerini arzu ediyoruz. Fakültemize, akademisyenlerimize gerekli desteği sağlamaya hazırız.”
Törene katılan Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu da, bir ülkenin gelişmesinde sanayinin olduğu kadar tarım sektörünün de büyük rolü olduğunu belirtti. Tetikoğlu, ülkemizde çok geniş tarım arazileri olmasına karşın bu arazilerin çok verimli kullanılamadığını söyledi. Bilgileri paylaşmakta sıkıntılar yaşandığının altını çizerek, üniversitelerin bulunduğu alanda bilgileri gerek sanayi gerekse halkla paylaşmaları gerektiğini, bunun sektöre yarar sağlayacağı ifade etti.
ÖZBUĞDAY; Nasıl Ziraat Mühendisi İstiyoruz?…
Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya’dan sonra kürsüye gelen Progen Tohum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday ise Dünya nüfusunun hızla artmasına rağmen, buna karşın ekim alanlarının ise daraldığını bildirdi ve şöyle devam etti:
“Nüfus artıyor, ekim alanları ise daralıyor ve gıdaya ulaşım daha önemli hale geliyor. Gerek kamuda gerek özel sektörde gıda üretiminin temel unsurlarının başında, gıda girdileri değil gıdaya hizmet edecek tarımcılara ve ziraat mühendislerine ihtiyaç var. Ülkemizde fideci, fidancı, süs bitkici ve tohumcu olmak üzere 5 bin civarı firma var, dolayısıyla çok miktarda ziraat mühendisine ihtiyaç var. Tarım teknolojilerinin ülkemizde de yaygınlaşmasıyla kaliteli, iyi eğitimli, dil bilen ziraat mühendisi ihtiyacı oldukça arttı. Maalesef, üniversitelerimizden mezun olan ziraat mühendisleri yeterli dil bilgisi sahip değiller. Dünyaya hitap edecek, üretimi arttıracak, yeni teknolojileri kullanacak bu genç beyinlerin gerçek hayatla ilişkilendirilerek, modern teknolojilere yönlendirilerek ve de bunları anlatacak dil bilgisi kapasitesine sahip olması gerekir.” -Cemil Yıldız-