Tarladan sofraya gıda

Tarladan sofraya gıda

Harbiyeli 4.sınıf öğrencileri, 3 gün tarımsal alan havası kokladı, hasat yaptı, balık tuttu, toprakla oynadı, fidan ekti.

Lider Çocuk Tarım Kampı etkinliklerine katılan öğrenciler, kamp yöneticileri ve öğretmenleri ile birlikte 3 gün boyunca tarlada bağ-bahçe ve tarım havası kokladı. Etkinlik çerçevesinde, Harbiye’de 4.sınıf öğrencileri tarlada hasat yaptı, tulumba ile kuşudan su çıkardı, fidan ekti, toprakla oynadı, balık tuttu.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nın 2014 yılı itibariyle uygulamaya başladığı Lider Çocuk Tarım Kampı; ilkokul 4. Sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığın kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştiriliyor.
Bu yıl 4.sü düzenlenen kamp, Harbiye Selahiddin Güzel İlkokulu 4. sınıfından 20 öğrenci ile 16-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında ve 3 günlük program dahilinde yapıldı. Etkinlikle ilgili planlanan programda, konuların mahiyet ve niteliğine göre ziraat mühendisi, veteriner hekim, gıda mühendisi, öğretmen gibi konu uzmanları kampta eğitim ve uygulama alanlarında destek verdi. Birinci gün sera ve fidanlık işletmeleri, ikinci gün balık işletmeleri, üçüncü gün ise süt işletmesi, Tarım Müzesi ve Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ziyareti gerçekleştirildi.
Öğrenciler daha sonra Defne İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Gülistan’ı ziyaret etti. Ziyaret esnasında, bu çalışmanın doğayı ve tarımı tanıma açısından çok güzel bir çalışma olduğunu ve emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirten Müdür Gülistan, öğrencilere başarı diledi. -Selvi Günay-