Tartışmalar da sürüyor

Tartışmalar da sürüyor

Geri Dönüşler de

Hatay’da da sıklıkla tartışılan bir konuda konuşan BMMYK Türkiye Temsilcisi Philippe​​​​​​​ Leclerc, her hafta yaklaşık 800 Suriyelinin Türkiye’den ayrılarak ülkesine döndüğünü söyledi.

Türkiye, 3.7 milyon Suriyeli sayısı ile dünyanın en büyük mülteci nüfusunu ağırlarken, son yıllarda artan toplumsal tepkinin ardından ‘geri dönüş’ noktasında geri gönderme planları üzerinde daha fazla çalışmaya başlayan Ankara, buna yönelik adımlarını da sıkılaştırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, Suriye’de inşa edilecek briket evlerle birlikte, 1 milyon Suriyelinin gönüllü olarak geri dönmesi için plan hazırladıklarını söylemişti. Erdoğan, Türkiye’de bulunan, başta Azez, Cerablus, El Bab ve Tel Abyad kökenliler olmak üzere, 13 bölgeye 1 milyon kişinin dönüşü için de benzer bir proje planladıklarını ifade etmişti.

İstanbul’da Reuters’a konuşan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilcisi Philippe​​​​​​​ Leclerc ise her hafta yaklaşık 800 Suriyeli mültecinin ülkesine geri döndüğünü söyledi. Suriye’deki durumun birçok mültecinin dönüşü için uygun olmadığını da söyleyen Leclerc, geri dönen mültecilerin çoğunluğunu bekarların oluşturduğunu kaydetti.

Leclerc, Suriyelilerin Türkiye’deki ekonomik durumlarının kendi ülkelerine göre daha iyi olduğu için birçoğunun burada kalacağına inandığının da altını çizdi. “Suriye’deki çok iz ilerleme nedeniyle, insanlar, doğal olarak kendi geleceklerini Suriye’den ziyade Türkiye’de görüyor” diyen Leclerc, Suriye’deki sosyoekonomik durumun henüz düzelmediğini vurguladı.

Bilindiği gibi, geri dönüşlerin adreslerinden biri de Hatay. 400 bini aşkın Suriyeli sığınmacı nedeniyle, Hatay, ‘göçmen karşıtlığı’ tartışmalarının da en yoğun yaşandığı kentlerden bir tanesi konumunda. Bu konudaki en sert açıklamalar ise yerel idare yönetimi düzeyinde geliyor. -Tamer Yazar-