Tartışmamız Net! Koruyabiliyor muyuz?

Tartışmamız Net! Koruyabiliyor muyuz?

Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi’nde bulunan ve Ağyn Dayğa (Köy Çeşmesi) olarak bilinen yere dair son paylaşım, çeşmenin kitabesinin yerinden sökülmesi noktasında oldu.

Hatay coğrafyasındaki tarihi ve kültürel emanetlerin korumasız ve kaderine teslim hallerine işaret edenlerin son adresinde, Defne ilçesi Dursunlu Mahallesi’nde bulunan Ağyn Dayğa (Köy Çeşmesi) yer aldı. Bu konudaki haberi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan, Defne İlçe Belediyesi Meclis üyesi Nazmi Altınöz, şunları dile getirdi:
“Ağyn Dayğa (Köy Ceşmesi)… Bu tarihi çeşme, Defne/ Dursunlu Mahallesi’nde. Çeşme hakkında bilgileri içeren kitabe (Arapça harflerle taşların üzerine yazılan yazı) kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yerinden sökülerek çalındı. Yüzyılı aşkın süredir mahallenin su ihtiyacını gidermiş, halkın ortak değeri olmuş tarihî bir esere kim ve neden zarar versin? Yapmayın beyler, yapmayın… Kuşaktan kuşağa aktarılarak gelen her türlü eser, bizim kültürel zenginliğimizdir. Bunları korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak bizlerin görev ve sorumluluğu olmalıdır.”  Tamer Yazar