TBF Başkan Adayı Erdenay Antakya’da

TBF Başkan Adayı Erdenay Antakya’da

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkan Adayı Harun Erdenay, eski milli basketbolcu İbrahim Kutluay ve beraberlerindeki ekip, Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlık seçimleri dolayısıyla Hatay’daki delegelerle görüşmek üzere Antakya’ya geldi. Yakın zamanda düzenlenecek olan TBF Olağan Genel Kurulu’ndaki seçimler için çalışmalarını sürdüren başkan adayı Erdenay, 180 delegeyle de görüşmeyi hedefliyor. Hatay’daki durağında, Genel Kurul’da yer alan 2 delegeye nezaket ziyaretlerinde bulunan Erdenay, projelerini ve hedeflerini anlattı.
Öncelikle, milli takımın büyük bir başarı elde edecek alt yapısını oluşturacaklarını belirten Erdenay, basketbolda geride bırakılan 5 yıl içerisinde, milli takımlar bazında pek başarılı bir dönem geçmediğini söyledi, Türk Milli Takımı’nın, 12 Dev Adam dönemine dönmek için acil bir dereceye ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.
Lig yapılanmasına da yardım edeceklerini ifade eden Erdenay, ‘’Süper Lig, her zaman Avrupa’nın en iyi liglerinden birisi olarak kabul ediliyor. Takımlarımızın şikayetleri var. Masrafların yüksek olmasından dolayı, kulüplerimizin elini rahatlatacağız. Gelirleri arttıracak projelerimiz var. Yeni sponsorlar getireceğiz. 8 yıldır arttırılmayan galibiyet ve mağlubiyet payları için girişimde bulunacağız. Süper Lig kulüplerini finansal açıdan rahatlamış olacağız” diye konuştu.
Bir dönem Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı olarak görev alan Erdenay, Anadolu’da basketbola yatkın gençleri kazandırmak için profesyonel ekiplerle çalışmalar yapacaklarına vurgu yaparken, “Gençlerimizin voleybola yöneldiğini gözlemliyoruz. Voleybolda son dönemde elde edilen başarılar takdire şayan. Tabii ki gençler voleybola yönelsinler, ama bir kısmını da basketbola çekmek için milli takımların başarısı çok önemli. Ben ayrıldığımda, dünya sıralamasında 7. olan milli takım, bugün 16. sırada. 3-4 turnuva başarısız geçince, bu sıralara kadar düştük. Hedefimiz, milli takımı ilk 10 ülke arasına sokabilmek’’ dedi.
Ziyaretlerin ardından, ilk defa geldikleri Hatay’da kısa bir şehir turuna çıkan Erdenay ve Kutluay, beraberlerindeki ekiple birlikte Antakya The Museum Hotel’de düzenlenen akşam yemeğine katıldılar. Erdenay ve Kutluay, yemekte; Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz, Hatayspor Yardımcı Antrenörü Gökhan Zan, İş İnsanı Cemil Akıllı, Serkan Pamuk, Besim Ünsaldı ve Necati Eraslan ile bir araya geldiler. Samimi görüntülerin ortaya çıktığı akşam yemeğinde; Hatay’ın gastronomisi, tarihi, spor takımları, kozmopolit ve kültürel yapısına dair birçok konu gündeme geldi.
12 dev adam olarak bilinen takımın ve Türk Basketbolunun önemli isimleri arasında yer alan Kutluay ve Erdenay, yemekte, Hatay’ın içinde barındırdığı tarihe ve kültüre hayran kaldıklarını ifade ettiler. Hatayspor Kadın Basketbol Takımı’nı ve Hatayspor’u da yakından takip ettiklerini aktaran Erdenay ve Kutluay, Hatay’ın örnek bir spor kenti olduğuna vurgu yaptılar.
Organize edilen akşam yemeğinin ardından, Harun Erdenay ve Gökhan Zan, sadece Antakya Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. 12 Dev Adam ile birlikte basketbolu sevdiren Harun Erdenay ve İbrahim Kutluay’ı Hatay’da ağırlamaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Zan, TBF başkanlık seçimleri için Harun Erdenay’a başarı dileklerinde bulundu. Erdenay, Hatay’ı daha evvel ziyaret etmemiş herkesin Hatay’a ve Antakya Museum Hotel’de yer alan 2300 yıllık tarihe tanıklık etmesini önerdi. Kadın basketbolunun önemli bir parçası haline gelen Hatayspor Kadın Basketbol Takımı’nı yakından takip ettiğini de sözlerine ekleyen Erdenay, Eurocup Women 1. Klasman A Grubu’nda yer alan Hatay’ın Meleklerine başarı diledi. Erdenay, Süper Lig’deki mevcut konumu itibariyle ve oynadığı futbolla göz dolduran Hatayspor’u ve Antrenör Gökhan Zan’ı da tebrik etti. Gökhan Zan’ın, ilerleyen tarihlerde, Hatayspor Futbol Takımı ve Hatayspor Kadın Basketbol takımı maçlarına daveti üzerine, Erdenay, ‘’Kesinlikle, her ikisine de seve seve gelirim’’ dedi.
Programın sona ermesiyle birlikte, The Museum Hotel kurucusu Necmi Asfuroğlu ve işletmenin Yönetim Kurulu, tüm konuklarla vedalaştılar ve çekilen hatıra fotoğraflarının ardından çıkış kapısına kadar eşlik ettiler. -Ahmet Doruk Alkan-

(Visited 2 times, 1 visits today)