TED’li öğrenciler NASA yolunda

TED’li öğrenciler NASA yolunda

TED Hatay Koleji, öğrencilerini ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) götürüyor.
Türk bilim adamları yetiştirmek ve bilimsel çalışmalara örnek olabilmesi amacıyla, dünya üzerindeki en gelişmiş araştırma merkezi ziyareti için öğrenciler yola çıktı. Kendi bünyesinde çeşitli bilimsel çalışmalara imza atan TED Hatay Koleji, öğrencilerini ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) götürüyor. Ziyaret, öğrencilerin merak ettiği bilimsel çalışmaları yakından gözlemleyerek, bilgi sahibi olmalarına olanak sağlayacak. Ayrıca öğrenciler, 9 gün sürecek programın içerisinde, NASA fizikçileri tarafından 3 günlük bir eğitim sonrasında sertifika da alacaklar. NASA’nın emekli astronotlarıyla tanışma fırsatı da yakalayacak olan öğrenciler, 18 saat sürecek robotics program eğitiminin yanında, bölgedeki önemli merkezlerden biri olan Kenndy Space Center’ı gezecekler. Miami Turu ile Universal Studio’yu (Temalı Park) da ziyaret edecek olan öğrenciler, hem bilimsel hem de sosyal etkinliklere katılacak.

KLASİK EĞİTİM ÇİZGİSİNİN DIŞINA ÇIKIYORUZ
TED Hatay Koleji kurucusu Doç. Dr. Mustafa ÖZAT, klasik eğitim çizgisinin dışına çıktıklarını kaydederken, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Öğrencilerin, okul hayatında bilimsel çalışmalar konusunda bilgi sahibi olması ve onların yönlendirilmesi açısından da önemli bir fırsat olarak gördüğümüz bir ziyaret organize ettik. Öğrencilerin, kendilerine koydukları çıtayı yükseltmeleri ve dünya üzerinde yapılan çalışmaları takip etme merakı uyandırmak için bu tarz çalışmalar yapılması gerekiyor. Hayal kuran, azimli, kararlı ve çalışkan insanların üretme ve teknolojiye hükmetme sürecini yakından görerek, kendilerine hedef olarak koydukları başarı hayallerinin çıtasını yükseltmiş olacağız. Öğrencilerimizin merak ettiklerini öğrenme fırsatı yaratmış olduk. Klasik eğitim çizgisinin dışına çıkarak, gençlerin gelecek vizyonlarını kurgulayarak farklı deneyimler kazanmalarını sağlamak ve Türk bilim adamlarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla öğrencilerimize bu tarz bilimsel çalışmalarda farklılık yaratmak için elimizden geleni yapacağız.”
-Cemil Yıldız-

(Visited 3 times, 1 visits today)