Teknofest Festivalleri

Teknofest Festivalleri

Hatay İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, “Teknofest Festivalleri” konulu bir duyuru yayınladı.

Duyuru şöyle:

“Bilindiği üzere, Bakanlığımız; ülkemizin küresel rekabet gücünü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek, kritik teknolojilerde atılım sağlayacak Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirme misyonuyla faaliyetlerini yürütmektedir.

Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli bileşenlerinden biri olan beşerî sermayenin geliştirilmesi konusu ise Bakanlığımız faaliyetleri arasında önemli bir yere sahiptir. Sahip olduğumuz insan kaynağı potansiyelinin yeni dünyanın ihtiyacı olan yetkinliklere göre yetiştirilmesi ve sürekli geliştirmeye motive edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, ‘Teknofest’ Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, ülkemizde teknoloji üretmeye yönelik bireysel yetkinliklerin geliştirilmesi ve toplumsal bilincin artırılması hedefiyle, Bakanlığımızın öncülüğünde hayata geçirilen önemli bir festivaldir.

Ülkemizin millî teknoloji geliştirme süreçlerinde kritik rol oynayan kurum ve kuruluşlarımızın da katkılarıyla düzenlenen Teknofest, ev sahipliği yaptığı teknoloji yarışmaları, teknoloji gösterimleri, hava gösterileri, girişimcilik zirvesi gibi etkinliklerle, Milli Teknoloji Hamlesi’nin en büyük platformlarından biri haline gelmiştir. Her yıl düzenlenen ve bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan festival, başta öğrenciler ve gençler olmak üzere, toplumun her kesiminden gördüğü yoğun ilgiyle, dünyanın en büyük havacılık ve uzay festivali olmayı başarmıştır.

Teknofest, uluslararası bilinirliğe ve etkileşime de sahiptir. Düzenlenen teknoloji yarışmalarında, 100’ün üzerinde ülkeden katılımcı yer almaktadır. Etkinlikler, birçok yabancı misyon temsilcileri ve heyetler tarafından ziyaret edilmektedir.

Teknofest, ülkemiz ile diğer ülkeler arasında savunma, havacılık ve uzay sanayilerinde işbirliklerinin tesis edilebilmesine de imkan sunmaktadır. Bu sayede ülkemizin bilinirliğinin, itibarının ve dünyanın her yerinden Türkiye ile bağ kuran ülkelerin sayısının artırılmasına zemin oluşturmaktadır.

30 Nisan-6 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, teknoloji yarışmaları ile Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizin dört bir yanında coşkuyla düzenlenecek kutlamalara farklı bir heyecan ve deneyim katacaktır. Teknofest 2023 teknoloji yarışmaları için son başvuru tarihi 20.11.2022’dir. Bu itibarla festival tanıtımı, https://lk.tc/oTziu linkinden verilmiştir. -Haber Merkezi-