Teleferik alt kısmında Arkeopark

Teleferik alt kısmında Arkeopark

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılı aşkın süredir gündeminde olan teleferik yapımı sırasında ortaya çıkan tarihi eserlerin sergilenmesi için alt kısımda bir ARKEOPARK yaptırılacağı kaydedildi.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, teleferik konusunda şu bilgileri verdi:
“Teleferik için çalışmalarımızın sondan bir önceki kısmına geldik. Teleferikte sorun bizde değil. Sorun, oranın çok parçalı ve çok ortaklı olmasındadır. 4 Yıla yakındır bir mahkememiz var. Aşağıda bir Arkeopark yapıyoruz. Oradaki tüm eserleri Arkeopark’ta değerlendiriyoruz. İnsanlarımız, camın üstünde yürürken o Arkeopark’ı seyredebilecek. Daha sonra birinci teleferiğin istasyonundan yukarı doğru çıkarak, Habib-i Neccar’ın zirvesi ve kalenin eteklerinde son bulacak. Halkımız için çok güzel bir nostalji olacak.
Önümüzdeki ayda bunun da finalini yapıyoruz. İnşallah hemen yapımına geçip bu yıl onu da bitirmek istiyoruz. Yüze yüze kuyruğuna geldik. Adeta iğne ile kuyu kazdık. Belki yaparken çok zahmet çekiyoruz ve çok uzun sürüyor ama, bizden sonrakilere çok önemli bir şehir bırakıyoruz. Ben de bir arkeolog, sanat tarihçisi ve tarihçi kadar bu işe vakıf olmayı öğrenmiş oldum. Bir bilim adamı olarak yorulsak da, bu işleri yaparken zevk alıyoruz. Çünkü bundan sonra geleceğe bırakacağımız bu eserler belki de Hatay’ın en önemli gelir kaynağı olacak.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)