Test verileri uyarıcı

Test verileri uyarıcı

Türkiye geneli ve özellikle ilimiz Hatay’da, son 3 günde KOVİD testi POZİTİF vaka sayısında artış yaşandı.

Türkiye genelinde son 3 günde (Pazartesi-Salı-Çarşamba) vaka sayıları 1614’ten 1832’ye ve 2253’e yükselirken, ilimiz Hatay’da da 2 rakamlı olan vaka sayısı bir anda 200’ü aştı. Hatay’daki 200’ün üzerindeki vakanın 12’si yoğun bakım, 5’i Entübe durumunda iken, hastanelerde ise 100’e yakın kişi tedavi görüyor. Geriye kalan 70 civarında kişinin de pozitif vakalı olarak evlerinde izole oldukları, destek tedavisi gördükleri ve kendilerini karantinaya aldıkları, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün de bu kişilerle sürekli diyalogda bulunarak durumlarını izlediği öğrenildi. Uzmanlar, ilimiz Hatay’da sokağa çıkma kısıtlamasının kalktığını hatırlatarak, Cumartesi ve Pazar günleri dahil, zorunlu olmadıkça sokağa çıkılmaması uyarısında bulunurken, göstergelerin, son iki-üç günde olumsuzluğa doğru yol aldığına vurgu yapıyorlar.
Hatay Valiliği, dün akşam saatlerinde bir genelge yayınlayarak, Pazar günü 65 yaş üzerindekilere yönelik 4 saatlik serbest dolaşma hakkı sırasında, 21-64 yaş aralığındakilerin sokağa çıkmasını yasakladı. Yasağa uymayanlara ceza var.
Hatay Valiliği’nin genelgesi şöyle:
“10.05.2020 Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmadığı ilimizde, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın dışarı çıkacağı 11.00-15.00 saatleri arasında, (diğer vatandaşlarımız ile risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın karşı karşıya kalmaları halinde oluşabilecek riski azaltmak adına) 21-64 yaş aralığındaki
vatandaşlarımızın büyüklerimizin sağlığını riske atmamak için gönüllü olarak evlerinden çıkmamaya özen göstermeleri önem arz etmektedir.
Belirtilen sınırlamalara uymayan vatandaşlarımıza, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282’inci Maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır.” -Cemil Yıldız-