Tezkereye hayır…

Tezkereye hayır…

Emek ve demokrasi güçleri ortak tepkisi

Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri adına, Antakya Atatürk Parkı’nda, “Suriye ve Irak Tezkeresi’ne Hayır” eksenli bir açıklama yapıldı. Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı, SYKP Hatay İl Başkanı Mehmet Çelik okudu.
Emek ve Demokrasi Güçlerinin, tezkere kararları ile ilgili tepkisi ve bu yöndeki açıklamasına ekli eleştirileri şöyle:
“Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanına verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edildi. İlk kez 2014 Ekim ayında onaylanan, iki ülke topraklarına Türkiye’nin askeri operasyon yapmasına izin veren tezkere, birer yıllık uzatmalarla bugüne kadar sürdürüldü. Soruyoruz… Bugüne kadar Suriye, Irak ve Libya başta olmak üzere; ülkeye, emekçilere, halklara ne katkısı olmuştur ya da hangi derde deva olmuştur?
İç siyasette iyice gerileyen siyasi iktidar, içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmanın yolunu, karşısında güçlenen muhalefeti arkasına dizeceği, bu Irak ve Suriye tezkeresinde görmektedir.
Türkiye halklarının gündeminde; artan ekonomik kriz, zamlar, yoksulluk, işsizlik ve barış vardır. Bugün, ülke, Türkiye tarihinde az rastlanan derinlikte bir ekonomik krizle karşı karşıya. Açlık, yoksulluk, işsizlik hat safhada. İnsanlar kan ağlıyor. Kiralar, gıda fiyatları, doğal gaz, su ve elektrik fiyatları almış başını gidiyor. Böylesi zor bir süreçte, Irak-Suriye tezkeresi, tümüyle AKP’nin iktidarını sürdürebilmenin bir aracı haline getirilmek isteniyor.
Unutulmamalıdır ki, bu tezkereye ‘Evet’ diyen Milletvekili ve Partiler, kendi halklarından aldıkları yetkiyi savaşa kullanmış olacaklardır.
Hatay halkı, her zaman komşularıyla kardeşliği, bir arada yaşamı, barışı savuna gelmiştir. Halklarımızın seçilmişlerden beklediği, bu duygulara ortak olmalarıdır. Barış, demokrasi ve halkların kardeşliğinden yana olan tüm kesimleri ‘hayır’ demeye davet ediyoruz.”
Açıklamaya; HDP, SYKP, TİP, TÖP, HDK, Mücadele Birliği, İHD, Halkevleri, Hatay Eğitim-Sen, KESK, Hatay Barosu ve Defne Halk İnsiyatifi katıldı. -Cemil Yıldız-