Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

THK’daki uçakları aktif hale getirmeye hazırız

Aralarında Lütfü Savaş’ın da

Aralarında Lütfü Savaş’ın da yer aldığı CHP’li 11 Belediye Başkanı ortak açıklama yaptı…

Lütfü Savaş, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Tunç Soyer dahil olmak üzere CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ortak bir açıklama yaptı, Türk Hava Kurumu’nun elindeki yangın söndürme uçaklarını aktif hale getirmeye hazır olduklarını bildirdi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çevrim içi toplantıyla, orman yangınlarını değerlendirdi.
-Orman Bakanlığı’nın kullanımına da sunacağız-
Belediye Başkanları, toplantı sonunda ortak basın bildirisine imza attı. 11 Büyükşehir Belediye Başkanının orman yangınlarıyla ilgili ortak açıklamasında, “Ülkemize büyük hizmetleri olmuş olan bu kurumumuzdaki yangın söndürme uçaklarının tüm bakım ve işletme giderlerini, 11 büyükşehir belediye başkanı olarak karşılamaya hazır olduğumuzun altını çizeriz. Yetkili kurumlar tarafından izin verilmesi halinde 11 Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar aktif hale getirilecek olan yangın söndürme uçaklarını gerektiği her an koordinasyon halinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kullanımına sunacağımızı da beyan ederiz. THK ile iş birliği yapılarak, elindeki envanterin belediyelerimiz tarafından kullanımı da sürekli hale getirilecektir” denildi.
-Siyasi ayrımcılıklar sonlanmalı-
“Sen yaptın, ben yaptım’ kavgasına girmeden, toplumumuzun her bir ferdini derinden üzen yangınlarla mücadelede, siyasi saiklerle yapılan ayrımcılıkların bir an evvel ortadan kaldırılması gerekmektedir” denilen açıklamada, “Yanan alanlara yönelik daha önce örnekleri olduğu gibi, yapılacak tüm imar girişimlerinden kamuoyunu haberdar edecek ve bu yönde atılacak adımların hukuk yoluyla engellemesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadesi yer aldı.
-Yangınlarla ilgili soruşturma açılmalı-
Alanında uzman kişilerin yer aldığı ‘Bilim Kurulu’ oluşturacağı belirtilen açıklamada, “11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, milletimiz adına takipçisi olacağımız bir beklentimiz daha var. Büyük miktarda orman alanlarımızı kaybettiğimiz yangınlarla mücadelede, sorumluluk sahibi kişi ve kurumların herhangi bir ihmalinin olup olmadığının sağlıklı bir şekilde tespiti gerekmektedir. Bu vesile ile ülkemizde derin bir acıya neden olan bu yangınlarla ilgili bir soruşturma açılmasını ve sonucunun kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklanmasını talep ediyoruz” denildi. -Mehmet ÖZGÜN-