THK’den Ücretsiz:

THK’den Ücretsiz:

Planör, Paraşüt, Yamaç Paraşütü, Yelken ve Model Uçak Kursları…

Türk Hava Kurumu (THK), devlet bütçesinden herhangi bir yardım almadan, halkın verdiği kurban derisi, fitre, zekat, bağış ve diğer ticari gelirleri ile faaliyetlerini sürdürürken, öte yandan planör, paraşüt, yamaç paraşütü, yelken kanat ve model uçak kursları da her yıl ücretsiz bir şekilde kurum bünyesinde artarak devam ediyor.
Türk Hava Kurumu Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, ülkemizin havacılık alanındaki kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla 2011 yılında kurulan THK ile ilgili şu bilgileri verdi:
“THK Havacılık Vakfı” ardından, vakıf bünyesinde “Türk Hava Kurumu Üniversitesi” kurulmuştur. Üniversitenin bazı fakülte ve yüksekokullarında, kurulduğu günden bugüne kadar, eğitim döneminde toplam 966 öğrenciye eğitime verilmiş, üstün başarı gösteren öğrenciler ile Şehit çocukları olmak üzere toplam 280 öğrenciye tam ve 148 öğrenciye yarı burslu olarak eğitim imkanı sağlanmıştır. 2017-2018 eğitim döneminde ise 1530 olarak belirlenen öğrenci kontenjanının %51’ni oluşturan öğrenciye tam veya yarı burslu olarak eğitim verilmesi planlanmıştır.”
-21 BAŞVURU-
Türk Hava Kurumu Antakya Şube Başkanı Ahmet Şenkule, Türk Hava Kurumu Antakya Şubesi olarak, 2016-2017 eğitim-öğretim sezonunda Türk Hava Kurumu havacılık eğitim merkezlerine 21 adet kursiyer başvurusu alındığını bildirdi ve şu bilgileri verdi:
“Bu kursiyerlerden 75’e yakını, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenlerden oluşmaktadır. Geri kalan kursiyerlerimiz de öğrencilerden oluşmaktadır. Öğretmenlerimizi ‘Model Uçak Rehber Öğretmen’ başlangıç kurslarına göndermek için, öğrencilerimizi de Paraşüt, Yamaç Paraşütü, Yelken Kanat, RC Model Uçak, Planör kurslarına göndermek için başvuruları alınmış ve % 90’a yakın başvuru eğitim merkezlerimizce kabul edilmiştir. Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı nezdinde yer alan havacılık eğitim merkezlerimizde, Şube Başkanlığımız tarafından gönderilen kursiyerlerin konaklama ve eğitim malzemeleri ücretsiz olarak karşılanmaktadır.”
-SERTİFİKA TÖRENİ-
THK Başkanı Ahmet Şenkule’nin verdiği bilgiler şöyle:
“Türk Hava Kurumu Antakya Şubesi nezdinde 2016-2017 eğitim-öğretim zamanında kurs açmak için Şube Başkanlığımıza müracaat eden öğretmenlerimize, İnönü Eğitim Merkezimizden model uçak malzemeleri ücretsiz olarak gönderilmektedir. Öğretmenlerimiz, 98 öğrencimize ‘ATA MODEL UÇAK’ ve ‘FLAMİNGO UÇAK’ yapımı etkinliğini kazandırmıştır. Şube Başkanlığımız tarafından da öğrencilerimizin sertifika belgeleri itina ile düzenlenerek, kursiyer öğrencilerimizin sertifikalarını okullarında düzenlenen sertifika törenleri ile almaları sağlanmıştır.
2016-2017 eğitim ve öğretim sezonu ve 2017-2018 eğitim sezonlarında, Türk Hava Kurumu Antakya Şube Başkanlığımızca havacılığı gençlerimize sevdirmeyi ve onlara havacılık ile ilgili yeni ufuklar açmayı planlamaktayız.
Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı nezdinde faaliyet gösteren havacılık eğitim merkezlerimize 500 ile 1000 arasında kursiyer göndermeyi temenni ediyoruz. 2016-2017 eğitim sezonunda 70’e yakın öğretmenimiz Model Uçak Rehber Öğretmen Başlangıç kursunu tamamlamıştır. Bu öğretmenlerimizin açacakları kurslarla, ayrıca Hatay Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde de okullarımızda öğrencilerimiz havacılık eğitimlerini alabilme imkanına kavuşacaklardır. 2017-2018 eğitim sezonunda 400-500 arası öğrencimiz ATA MODEL UÇAK ve FLAMİNGO tipi uçak yapımı hakkında eğitim alacakları kanaatindeyiz.
Ancak bunları gerçekleştirirken ,Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığımızın ve Havacılık Eğitim Merkezimizin ücretsiz olarak karşıladıkları hizmetlerin devamının sağlanabilmesi için Hatay halkımızın desteklerini bizlerden esirgemeyeceği kanaatindeyiz.” -Selvi Günay-

(Visited 1 times, 1 visits today)