Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TİP Milletvekillerinden Bakan’a…

Söylediğiniz hangi tedbirleri aldınız?

Söylediğiniz hangi tedbirleri aldınız?

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri Erkan Baş, Barış Atay, Ahmet Şık ve Sera Kadıgil, “bakımevindeki işkence” haberleri sonrası kamuoyuna yansıyan ölüm iddialarını sordu.

Aralarında, Hatay Milletvekili Barış Atay’ın da olduğu Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekilleri (Erkan Baş, Barış Atay, Ahmet Şık ve Sera Kadıgil), İstanbul Büyükçekmece’de, 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in, 5 yıldır kaldığı engelli bakımevinde kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak ölümüne sebep olunduğu iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

-SUÇ DUYURUSU-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılması talebiyle ayrı ayrı soru önergesi hazırlayan TİP Milletvekilleri, “Eres’in kaldığı bakımevinde, kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığı iddiası ve bakımevi görevlisinin Eres’in boğazını sıkarak boğmaya çalıştığı görüntüler, kamuoyunda tepkiye yol açmış, aile, suç duyurusunda bulunduğunu ifade etmiştir” dedi.

-BAKANLIK DEVREDE-

Otizmli Mehmet Eres’in Büyükçekmece’de kaldığı engelli bakımevinde, kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak ölümüne sebep olunduğu iddiaları gündeme gelirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, konuya ilişkin olarak, “Olayla ilgili otopsi raporu beklenmekte olup, Bakanlığımız tarafından adli süreç yakından takip edilmektedir. İhmali bulunanların en ağır cezayı alması için olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

-SORU ÖNERGESİ-

İddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan TİP Milletvekilleri, Bakan Koca tarafından yanıtlandırılması talebiyle soru önergesi hazırladı.

TİP Milletvekilleri, Bakan Koca’ya şu soruları yöneltti:

1. Eres’in şüpheli şekilde hayatını kaybettiği engelli bakımevi, açıldığı tarihten bu yana kaç kez Bakanlığınız tarafından teftiş edilmiştir? Bakımevi hakkında daha önce şikayet var mıdır?

2. Eres’in şüpheli ölümü için Bakanlığınız tarafından soruşturma başlatılmış mıdır? Eres’e şiddet uyguladığı kamera görüntüleri de ortada olan bakımevi personeli, görevine devam etmekte midir?

3. Ülkemiz genelinde toplam kaç engelli bakımevi vardır? Bu bakımevlerinde kalan kaç engelli bulunmaktadır?

4. Son 5 yıl içerisinde, bakımevlerinde şüpheli şekilde hayatını kaybeden kaç engelli vardır? Şüpheli ölümler hakkında Bakanlığınız tarafından etkin bir soruşturma başlatılmış mıdır?

5. Bakanlığa bağlı Pendik ve Arifiye gibi bakım merkezlerine yönelik olarak geçtiğimiz yasama yılında tarafımızdan verilen soru önergelerine cevap olarak, bakım evlerinde kalan engellilere yönelik şiddet konusunda ilave tedbirler alınacağı belirtilmişti. Son 2 yılda bakım evleri konusunda hangi ilave çalışmalar yapılmıştır, hangi tedbirler yürürlüğe konmuştur?

Tamer Yazar