TMMOB’un arıtma tesisi raporu

TMMOB’un arıtma tesisi raporu

Acilen İptal Edilmeli…

Uzman raporunda, yeni tesis kurmanın sakıncalarına da dikkat çekilerek, “Bölge, yeşil alan olmalı” görüşü savunuldu.

Hatay’ın Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki arıtma tesisinin yol açtığı kötü koku nedeniyle, yıllardır yaşanan taşınması ile ilgili şikayetler sürerken, geçtiğimiz günlerde HAMOK üyesi Meslek Odası başkanlarının konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile görüşmesi sonrasında, Türkiye Mimar Mühendisler Odalarının bir uzman heyet oluşturarak, bölgede inceleme yapması ve rapor hazırlaması yönünde bir karara alınmıştı. Edinilen bilgiye göre, TMMOB üyesi uzman mühendislerin hazırladığı raporun ayrıntıları da belli oldu.
Raporda, “Komisyon, Defne’de, mevcut yerinde arıtma tesisi yapılmasını uygun görmemektedir” denilirken, sonuç bölümünde ise “Konuya ilişkin yapılan her iki proje de, mevcut arıtma tesisi sahasında yapılmak üzere uygun değildir. Bir an önce mevcut tesisin de kullanım dışı bırakılması, tesis sahası ve çevresinin yeşil alan olarak düzenlenmesi gereklidir” tespitinde duruldu ve şu ifadelere yer verildi:
“Bu çalışmanın amacı, uygulanmak istenilen projenin değerlendirilerek, mevcut alanda yapılıp yapılmaması konusunda görüş sunmak olarak özetlenirse, komisyon, arıtma tesisi yapılmasını uygun görmemektedir. Burada yapılacak atıksu arıtma tesisi, en ideal işletme şartlarında dahi, çevre halkına zarar vermeye devam edecektir. Bunun yanında tesis, olası insan hataları ve doğal afetler nedeniyle de büyük bir potansiyel tehlike olarak duracaktır.
Konuya ilişkin yapılan her iki proje de, tarafımıza sunulan bilgiler ve güncel değerlendirmelerimizle, mevcut arıtma tesisi sahasına yapılmak üzere uygun değildir. Bir an önce mevcut tesisin de kullanım dışı bırakılması, tesis sahası ve çevresinin yeşil alan olarak düzenlenmesi gereklidir.
Yeni atıksu arıtma tesis yapımı için MBR sistemi tercihi gereksiz ve yararsızdır. MBR sistemi uygulanması durumunda, bugüne kadar yaşanan sorunlara benzer ve daha ciddi sorunlara dair potansiyel riskler bulunmaktadır. Kurulum ve işletim maliyetleri değerlendirmesi ile de, MBR sistemi çok pahalı ve dezavantajlıdır.” -Cemil Yıldız-