TMO, kazançsız üreticiyi koruyacak

TMO, kazançsız üreticiyi koruyacak

Amik Ovası’nda hasadına başlanan buğdayda verim, dekar başına 650 kg…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay’da buğday hasadına katıldı, mesajlar verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, buğday hasadına katılmak, Amik Ovası çiftçilerinin sorunlarını yerinde gözlemek ve Yayladağı çilek üreticileriyle bir araya gelmek, çilek hasadına katılmak üzere dün geldiği ilimizde, çok yoğun bir ziyaret programı gerçekleştirdi. Öğle saatlerinde, havalimanında Vali Rahmi Doğan yanı sıra AKP’li Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Partili yöneticilerce karşılanan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin görüşme ve ziyaretlerinde verdiği mesajlardan ana başlıklar şöyle:
– “Yaptığımız doğru işler sayesinde, Türkiye’de ilk defa bu yıl ekilen alanlarda azalış yok, artış var.”
– “Tarım işçilerimizin ve tarımın paydaşlarının, yani hem kamu hem de özel sektör, bunların da hızlı bir biçimde, Sağlık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde kademeli olarak aşılanmasına başlanacaktır.”
– “TMO, alımlara başladıktan sonra, hasat sonundaki fiyatlarını en kısa zamanda açıklayıp, çiftçimizin, üreticimizin malı üzerinden, ürünü üzerinden kimsenin spekülasyon yapmaması hedefiyle çalışmalarını sürdürecektir. Burada da ifade etmek isterim ki, TMO, hiçbir kar amacı gütmeden, başa baş fiyatlarla hasat sonu fiyatını yakın zamanda açıklıyor olacaktır.”
-“Geçen yıl, bildiğiniz gibi ciddi bir meteorolojik kuraklık yaşadık ama… Barajlarımız, takviye ve sulama tesislerimiz sayesinde, meteorolojik olan kuraklığı tarımsal kuraklığa çevirmedik. Hakeza, geçen yıl bu kuraklığa rağmen, Cumhuriyet tarihinde üretim rekorlarını kırma şansımız oldu. Yine bu sene, kuraklıkla mücadele ediyoruz ve bundan sonra da her yıl kuraklıkla mücadele edeceğiz.”
– “Tarım işçilerimizin aşılanıyor olması son derece önemli.”
– “Amik Ovası’nda 600 bin dekar, yani 60 bin hektar alan sulanacak, ama toplamına bakacak olursak, Hatay Ovası’nın 100 bin hektar, yani 1 milyon dekar alanı sulanacak. Bunun da yıllık, en azından, neresinden baksanız 800-900 milyon lira yıllık zirai gelir artışı olacak ve 50 binin üzerinde ilave istihdam. Hataylı kardeşlerim, burada, doğduğu yerde doyacak ve büyük şehirlere göç etmek zorunda kalmayacak.”
-Cemil Yıldız-