Tokdemir: Bahçe Tarımımız Dünyaya Tanıtılmalı

Tokdemir: Bahçe Tarımımız Dünyaya Tanıtılmalı

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Amik Ovası’nda kayısı üreticilerini ziyaretinde, bahçe tarımımızın dünyaya tanıtılmasının gerekliliğini bildirdi, erken yetişen meyvelerimizin kargo uçaklarıyla dünyanın her yerine ulaştırılmasının önemine değindi.
Milletvekili Tokdemir, konu ile ilgili görüşünü şöyle dile getirdi: “Kayısı meyvemiz, ülkemizde ve Avrupa’da ilk olarak Reyhanlı’mızda Amik Ovamızda yetişti. Reyhanlı ilçemizde 6 bin 500 dekarlık alanda bulunan meyve bahçelerinde yetişen ihracata yönelik erkenci meyve olarak değerlendirilen kayısının dünyanın dört bir yanına ulaştırılması için devlet desteği sağlamalıyız.
Kooperatifleşmeyi desteklemeli ve soğuk hava depolarını yaygınlaştırmalıyız. Aynı zamanda bu meyvelerin ‘Yükte hafif pahada ağır’ gibi değerlendirilerek gerek bahçe tarımımızın dünyaya tanıtılması, gerek üreticimize destek sağlanması, gerekse ekonomimize katkı sunması amacıyla en erken yetişen meyvelerimizi dalından koparılır koparılmaz en kısa zamanda en hızlı şekilde kargo uçaklarıyla dünyanın her yerine ulaştırılması amaçlanmalıdır. Üreten çiftçilerimizi kutluyorum.” Mehmet ÖZGÜN