Tokdemir, Mısır İçin 7 Lira İstedi

Tokdemir, Mısır İçin 7 Lira İstedi

Hatay Milletvekili, aynı zamanda Amik Ovası’nda doğup büyüyen Reyhanlılı İsmet Tokdemir, ovada ekilen mısırda taban fiyatın minimum 7 lira olması gerektiğini savundu. Amik Ovası üreticisinin ortaya koyduğu emeğin karşılığının mısırda 7 liranın altı olamayacağının altını çizen Tokdemir, özetle şunları söyledi:

“Mısır fiyatının en az 7 TL ve üstü olması gerekiyor, ki çiftçilerimiz üretmeye devam etsin. Çiftçilerimiz bin bir zahmetle, yüksek girdi maliyetleriyle mısırını yetiştirdi. Limanlarımızda ithal mısır olduğunu görmek, çiftçilerimizi kahrediyor. İthal politikalar karşısında çiftçilerimizin yanında olmamız gerekiyor. Çiftçi, zor şartlarda ürününü yetiştirirken, hak ettiği değeri görmek istiyor. Hasattan önce mısırın fiyatının açıklanması ve çiftçinin desteklenmesi şarttır. Mısır desteklensin, ithal yerine üreticimize verelim, üreticimiz daha çok üretsin, paramız dışarıya gitmesin.”

YORUMLAR

Milletvekili İsmet Tokdemir’in mısır için minimum 7 lira fiyat istemesinin ardından, bölge halkından destek mesajları geldi.

İşte onlardan birkaçı:

Hüseyin Zateroğlu: Emeğine, yüreğine sağlık. Reyhanlı’nın gururu. Vekil dediğin budur. Çiftçilik olmasa, hayat olmaz!

Mahmut Batmacı: Çok haklısınız Vekilim. Bu fiyatlarla seneye gübre, tohum, sulama gibi masrafları karşılamak mümkün değil.

Mehmet Üzüm: Sağ olun, size katılıyorum sayın Vekilim. Yalınız, bir dileğim olacak… Allah için bu su sıkıntısını halledin!

Hakan Yıldırım: Pamuk fiyatlarında çok büyük gerileme var, Sayın Vekilim. Maliyeti çok yüksek, yetiştiriciliği çok zor. Bu konuyu dile getirirsen, çok sevinirim.

Yusuf Çolak: Teşekkürler Sayın Vekilim. Ancak sesimizi siz duyuyorsunuz.

Cahit Tarak: Hatay’ımız için gece gündüz çalışan Milletvekili… Oy vermeyen hemşerilerimiz artık farkında olmuştur inşallah.

Mehmet Cancı: Diline sağlık Vekilim, teşekkürler.

Musa Sağlam: Diline, emeğine sağlık Sayın Vekilim. Sen de olmasan, çiftçinin sorununu dile getiren olmaz.

Mesut Reçber: Vekilim, haklısınız, ama hortumcular aç kalır! Yediler Türkiye’yi, hala da yiyorlar!