Tokdemir Önerge Verdi

Tokdemir Önerge Verdi


Hassa çiftçisine hemen destek ve AFET BÖLGESİ ilanı…

Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergesinde, ilimizdeki kar yağışlarının en çok etkilediği Hassa ilçesinde çiftçilerin desteklenmesi ve bölgenin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini savundu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle sorularını da paylaşan Tokdemir’in önergesi şöyle:
“18 Ocak 2022 tarihinden başlayarak, bugüne kadar devam edegelen yoğun kar yağışı sebebiyle, Hatay ilimizin en çok etkilenen ilçelerinden birisi olan Hassa’da besicilerimizin, elektrik direkleri devrildiği için elektrikleri kesilmiş, elektrik kesintisi nedeniyle yerleşim yerlerine ve işletmelerine su verilememiş, birçok yerde ahırlar çöktüğü için de besicilerimizin hayvanları ölmüş, örtü altı tarımla uğraşan üreticilerimizin muz ve çilek seraları yıkılmış, zeytin ağaçları zarar görmüştür. Özetle, Hassa ilçemizde olumsuz hava koşulları nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır.
Bu bağlamda;
1-Hassa ilçemizde mağduriyetlerinin giderilmesi için çiftçilerimize akaryakıt desteği sağlanması, fatura ödemelerinin ertelenmesi, tarım kredi kooperatifine veya bankalara olan borçlarının ertelenmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?
2-Hatay ilimizin Hassa ilçesini Afet Bölgesi ilan edip, vatandaşlarımızın zararlarının karşılanmasını konusunda bir çalışmanız var mıdır?”

-Cemil Yıldız-