Tokdemir önergesi uyuşturucu ile ilgili

Tokdemir önergesi uyuşturucu ile ilgili

Tedavide %700 artış, Ölümlerde %2250 artış iddiaları doğru mu?

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ülkemizde uyuşturucu bağımlılığının inanılmaz şekilde arttığını, tedavi gören ve ölenlerin büyük rakamlara ulaştığını kaydederek, konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Tokdemir, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği önergesinde şöyle dedi:

“Türkiye’de, tahmini rakamlarla 1.5 milyonun üzerinde uyuşturucu bağımlısı var. Ancak bu alanda devletin tek resmi kurumu olan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM), uyuşturucu kullanımına, bağımlılık oranlarına ve uyuşturucuya bağlı ölüm rakamlarına ilişkin veri, istatistik ve güncel çalışmalarını yayımlamayı bu yıl itibariyle durdurdu. Dolayısıyla, şu anda Türkiye’de uyuşturucu konusunda hiçbir resmi bilgiye ulaşılamıyor.

Öte yandan son verilere göre, AKP döneminde tedavi merkezlerine müracaat eden hasta sayılarındaki yüzde 700, madde bağlantılı toplum ölüm sayılarında da yüzde 2250 oranında artış görüldü. Son yıllarda ise bu rakamların katlanarak arttığı tahmin ediliyor.

Bu bağlamda;

1- Hatay Emniyet Müdürlüğü tarafından il genelinde gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetleri tespit operasyonlarında, 2019’dan günümüze kadar kaç litre kaçak alkol ve kaçak sigara yakalanmıştır?

2- Hatay ilinde, 2019’dan günümüze kaç uyuşturucu ihbarı yapılmıştır?

3- Hatay il genelinde hangi tür uyuşturucu maddeler yakalanmıştır?

4- Son 5 yıl içerisinde, Hatay il genelinde yapılan uyuşturucu ihbarı sayısı kaçtır?

5- Son 5 yıl içerisinde, Hatay il genelinde uyuşturucuya yönelik olarak yapılan operasyon sayısı kaçtır? Ne kadar uyuşturucu yakalanmıştır?

6- Hatay il genelinde, uyuşturucu veya madde bağımlılığında hayatını kaybeden kişi sayısı kaçtır?”

-Haber/Cemil Yıldız-