Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tokdemir, Pamuk Teşvikinin
Önceden Açıklanmasını İstedi

2022 bir an önce

2022 bir an önce açıklansın, 2021 ödensin!

Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, pamuk üreticisinin daha çok verim alabilmesini temin bakımından, teşvikin önceden açıklanmasının önemli olduğunu söyledi.

Kendisi de Amik Ovası insanı olan, pamuk piyasası konusunda derin bilgileri olan Tokdemir, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den, 2022 teşvikini açıklaması yanı sıra, 2021 teşvik ödemesinin de bir an önce yapılmasını istedi.

Milletvekili İsmet Tokdemir’in TBMM Başkanlığı’na önergesinde Bakan Kirişci’ye soruları şöyle:

“Küresel salgının, tüketicilerin doğal ürünlere olan eğilimini artırdığı belirtilen raporda, pamuk, insan tenine dokunan kadim elyaf olarak, bu anlamda öne çıkıyor. Bu gelişmeler, hem üretim, hem de tüketim de dünya genelinde söz sahibi bir pamuk ülkesi olarak Türkiye’ye önemli fırsatlar sunuyor.

Bu fırsatları faydaya dönüştürmek için de tohumdan elyafa, elyaftan giyesiye uzanan katma değer zincirinde yer alan bütün kesimleri kapsayan, sürdürebilir bir kalkınma projesinin hazırlanarak uygulanmaya konulması gerekir.

Bu bağlamda;

1-Pamuk destekleme miktarını, 2022 desteklemeleri sezon öncesinde açıklamayı düşünüyor musunuz?

2-Yerli ıslah pamuk çeşitleri tohumculuğuna vergi muafiyeti gibi teşviklerle desteklenme konusunda, Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır?

3-2021 yılında açıklanan pamuk desteklemenin bir an önce ödenmesi, çiftçilerimiz açısında elzem olmuştur. 2021 pamuk desteklemelerini en kısa zamanda ödemeyi düşünüyor musunuz?” -Duygu Ertaş-