Tokdemir sordu

Tokdemir sordu

Suriye’deki bayramlaşmadan dönenlere test yapılacak mı?

Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, Sağlık Bakanı’na, ilimiz üzerinden ülkeleri Suriye’ye bayramlaşmaya gidenlerin, dönüş sırasında ülkemiz sınırında teste tabi tutulup tutulmayacaklarını sordu. Milletvekili İsmet Tokdemir’in TBMM Başkanlığı’na verdiği önergesi ve sorusu şöyle:
“Suriye’de iç çatışmaların başlamasının üzerinden 10 yıl geçti. Savaşta milyonlarca Suriyeli, toprağından göç etmek zorunda kalırken, binlercesi de yaşamını yitirdi. 2011 yılından beri Suriye’de devam eden savaş sürecinde, Suriyelilerin bayramlarda ülkelerine gidip gelmeleri zaman zaman tartışmalara neden olmuştur. Türkiye’nin dört bir tarafından sınır kapılarına gelen ve Kurban Bayramı için ülkelerine gitmek isteyen Suriyelilerin sınır kapılarındaki yoğunluğu ve zaman zaman izdiham yaşanması noktasında kovid-19 salgının artması kaçınılmaz olacaktır. Ülkelerine giden Suriyelilerin kısa zamanda tekrar Türkiye’ye dönmeleri ile birlikte kovid-19 vakalarının artış göstermesi de kaçınılmazdır.
Bu bağlamda;
1- Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşleri ile ilgili olarak, sınır kapılarında, geçiş esnasında ne tür sağlık taraması uygulanmaktadır?
2- Kendi ülkelerindeki 45 günlük süre zarfında kovid-19 salgınına karşı tedbir alıp almadığı, virüse yakalanıp yakalanmadığı hususunda, sınır kapılarında kovid-19 testi yapılmakta mıdır?
3- Bakanlık olarak, sınır kapılarında kovid-19 salgınına karşı ne tür tedbirler alınmaktadır?
4- Suriye’de salgına karşı tedbirlere yeteri derecede uyulmadığı herkesçe bilinmektedir. Suriyelilerin Türkiye’ye dönüşlerinde, başta Reyhanlı ilçemiz ve Türkiye’nin dört bir yanında artacak kovid-19 vakaların sorumluları kimler olacaktır?” -Cemil Yıldız-