Tokdemir’den “kanser” Önergesi

Tokdemir’den “kanser” Önergesi

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle TBMM’ye sunduğu önergesinde, kanser ile ilgili çalışmaları ve gelinen durumu sordu.

Tokdemir’in, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanmasını istediği önergesi şöyle:
“Hasta, herhangi bir kanser şüphesi ile doktora başvurduğunda, psikolojik savaş başlar. Tetkik sonuçlarını beklerken hissedilen belirsizlik, hastada, kendi hayatının kontrolünün elinden alındığı duygusunu yaratır. Bu travmatik yaşanmışlık, duygusal bir krize yol açar. Kanser; ölümle ilişkilendirildiği, zamanla kontrolün güçleştiği, belirsizliklerin hâkim olduğu ve tedavi sürecinde yan etkilere neden olduğu, bireyi sosyal yönden etiketlediği için tehdit edici olarak algılanır.
Bu bağlamda;
1- Türkiye’de görülen kanser türleri arasında en yaygın olan kanser türü hangisidir? Eldeki son verilere göre, yıl yıl istatistiklerini açıklar mısınız?
2- Türkiye’de, erkekler ve kadınlarda yaşlara göre en sık görülen kanser türleri nedir?
3- Kanser hastası sayısına göre, Türkiye’nin 2022 dünya sıralamasındaki yeri nedir? Son verilere göre, yıl yıl istatistiklerini açıklar mısınız?
4- Hatay il genelinde kanser hastası sayısı kaçtır? Eldeki son verilere göre, yıl yıl istatistiklerini açıklar mısınız?”

-Cemil Yıldız-