Topal, TBMM’de Öğretmen alımlarıyla ilgili konuştu:

Topal, TBMM’de Öğretmen  alımlarıyla ilgili konuştu:

450.000 aday, öğretmenlik için sırada

CHP Milletvekili Serkan Topal, KPSS ile alımı yapılan 20.000 öğretmenin ihtiyacı karşılamaktan çok uzak kalacağını savundu. TBMM’deki gündem dışı 10 dakikalık konuşmasında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, “2017 KPSS İle yapılan 20 bin Öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?” diye soran CHP’li Vekil Serkan Topal, atama bekleyen 450 bin Öğretmen bulunmasına rağmen, ataması yapılan 20 bin Öğretmenin bir kısmının güvenlik soruşturmaları tamamlanmadığı için göreve başlatılmadıklarını da hatırlatarak, yapılan atama sayısının yetersizliğine ve güvenlik soruşturmalarının göreve başladıktan sonra da yapılabileceğine dikkat çekti.
-ATAMALAR YETERSİZ-
CHP Milletvekili Topal, Milli Eğitim Bakanı’na seslendiği konuşmasında, 2017 KPSS ile yapılan 20 bin Öğretmen atamasının yetersiz olduğuna vurgu yaparak, daha fazla öğretmen ataması yapılması gerektiğinin altını çizdi.
Topal, TBMM kürsüsünden devamla, “Sayın Millî Eğitim Bakanına soruyorum: Geçtiğimiz temmuz ayında atama bekleyen 450 bin öğretmenimizden 20 bini sözleşmeli öğretmen olarak atanmış ve sözleşmeli de olsa evlerine ekmek götürebilme umuduyla sevinmişti. Atanmalarının üzerinden dört ay geçmesine rağmen birçok öğretmenin güvenlik soruşturması tamamlanmadığı için göreve başlatılmadığı ifade ediliyor. Güvenlik soruşturması, atananlar göreve başladıktan sonra devam ettirilemez mi? Bu gençlerimiz, güvenlik soruşturmasının uzamasından ve bu belirsizlikten ötürü zor durumdalar. Güvenlik soruşturması, atananlar göreve başladıktan sonra devam ettirilemez mi?” diye sordu.
CHP Milletvekili Topal, “İlk ataması temmuz ayında yapılan öğretmenlerden kaçı güvenlik soruşturması bitirilmediği için göreve başlatılmamıştır? 2017 KPSS ile yapılan 20 bin Öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?” sorularını yönelttikten sonra , “Daha fazla Öğretmen ataması yapılmasını talep ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.. -Mehmet Özgün-

(Visited 1 times, 1 visits today)