Topal’dan OHAL’e eleştiri

Topal’dan  OHAL’e  eleştiri

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, ülkenin 3 ay süreyle yeniden olağanüstü hal ile yönetilmesini doğru bulmadıklarını söyleyerek OHAL’in kalkması gerektiğini savundu. Konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, OHAL’in, seçim hilelerinin üstünü örtmek için kullanıldığın savunan CHP’li Vekil Serkan Topal şöyle devam etti:
“OHAL’de dördüncü dönem başladı. Türkiye, olağanüstü hal ile yönetilmede ve iktidarın da hedeflerine ulaşmada temel dayanaklarından biri olarak OHAL uygulamalarını gördüğü bir süreçte neredeyse bir yılı tamamlamış olacak. Türkiye’de Olağanüstü Hal, olağan yönetim şekline dönüştürülmüştür. 16 Nisan referandumu, OHAL şartlarında YSK’nın da katkısıyla şaibeli bir şekilde yapılmış, yurt genelinde on binlerce sandıkta hukuksuzluklar ve usulsüzlükler tespit olunmuş ve bu koşullarda rejim değişikliği kotarılmaya çalışılmıştır.
Gerekçesinde ‘hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak’ olarak ifade ettikleri OHAL ile demokrasinin yok edildiği acı bir süreci deneyimliyoruz. Türkiye, ivedilikle olağan hukuk düzenine dönmeli ve Seçim Kanunu’nun ihlali de dahil olmak üzere, yaşanan hukuksuzluklara son verilmelidir. YSK, sebep olduğu tartışmalara, hukuk ilkeleri çerçevesinde derhal son vermeli ve geçmişte bir mühürsüz oy için verdiği kararın benzerini yaklaşık 2,5 milyon mühürsüz oyun kullanıldığı 16 Nisan referandumu için de uygulayarak referandumun yenilenmesine karar vermelidir.” -Cemil Yıldız-