Toplam’da 204 Müze var!

Toplam’da 204 Müze var!

Ve Hatay da bu listede…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin, ülkemizdeki müzeler ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na vermiş olduğu bilgi edinme başvurusunda, mevcut 204 müzede yaşandığı iddia edilen “çalınan ve kaybolan eserler” başlığı yeni bir tartışma başlattı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin, Türkiye’de Bakanlığa bağlı müzelerle ilgili verdiği bilgi edinme başvurusuna verilen yanıt, müzelere ilişkin ilginç verileri ortaya çıkarırken, başka bir tartışmanın da fitilini ateşledi.
CHP’li İlgezdi’nin, Bakanlığa bağlı 204 müzede çalınan ve kaybolan eserlerle ilgili sorusuna Bakanlığın yanıt vermemesi dikkat çekerken, gözler, Hatay noktasında ‘her hangi bir sıkıntı olup olmadığına’ çevrildi. Tam da bu noktada “Çalınan ve kaybolan eserler gizleniyor” diyen İlgezdi, bilgi edinme başvurusuna verilen yanıtta, Bakanlığa bağlı müzelerden çalınan ve kaybolan eserlerle ilgili kayıt tutulduğu belirtilmesine rağmen ilgili Bakanlığın bu kayıtları açıklamadığını belirterek, “Ülkemizdeki 204 müzede çalınan ve kaybolan eserleri sordum, bu kayıtların tutulduğu yazdığı halde Bilgi edinme kanuna aykırı biçimde rakamlar gizledi. Rakamların gizlenme sebebi nedir? Müzelerimizdeki çalınan ve kaybolan eser sayınında ciddi artışlar olduğu için mi bu rakamlar gizlenmektedir?” diye sordu. -Tamer Yazar-