Toplum, gündeme kanmayacak…

Toplum, gündeme kanmayacak…

Sezen Aksu, Susmayacak!

Sezen Aksu’nun 5 yıl önceki bir şarkısı üzerinden başlatılan tartışma, toplumun birçok kesimini karşı karşıya getirirken, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız, “Siyasi görüşüne uzak; aşkla, şiirle, müzikle ‘kadınca’ direnişine yakın olduğum Sezen Aksu, susmayacak!” dedi.

“Minik serçe” lakaplı sanatçı Sezen Aksu’nun, 2017’de çıkardığı “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı parçasını, YouTube kanalında yeniden paylaşması gündem yarattı. Bazı kesimler, şarkıda geçen “Selam söyleyin, o cahil Havva ve Adem’e” sözleriyle, Hz. Adem ve Hz. Havva’ya hakaret edildiğini iddia etti. Tartışmalarla birlikte, Sezen Aksu’ya yönelen hedef göstermeler, tehdit boyutuna ulaştı.

Yaptığı şarkılar ve şarkılarıyla verdiği mesajlarla bilinen Aksu’nun şarkısı üzerinden başlatılan tartışmalar boyut değiştirirken, Milli Beka Hareketi üyeleri, Aksu’nun evinin önüne giderek açıklama yaptı, Diyanet İşleri Başkanlığı da sürece sessiz kalmadı, dini değerler konusunda herkesi dikkatli davranması için uyardı. MHP Genel Başkanı Başkanı Devlet Bahçeli ise sert açıklamasıyla dikkat çekti… “Hazreti Adem ile Havva’ya cahil diyen sanatçıya diyorum ki; serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme.”

-DÜŞÜN AMA!-

Yaşananları, ‘fikir ve düşünce özgürlüğü’ üzerinden ele alan isim, Hataylı Akademisyen / Hukukçu Neval Oğan Balkız oldu. ‘Din’ üzerinden yaratılmak istenen algıya işaret eden Balkız, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bizim gibi düşünün! Düşündüklerinizi, bizim sözlerimizle, bizim gibi söyleyin! Bizim gibi davranın! Bizim inandıklarımıza,  bizim gibi inanın! Düşünmeyin, sormayın! Yoksa ‘korkun’, diyorlar! Hep ‘korkun’!

Siyasi görüşüne uzak; aşkla, şiirle, müzikle ‘kadınca’ direnişine yakın olduğum Sezen Aksu, susmayacak! Tarkan’ da! Toplum, belli bir dini anlayış üzerinden yaratılmak istenen algıya, kurulan oyunlarla değiştirilen gündeme kanmayacak!”

Konuya ilişkin konuşan Hukuk ve Siyaset Çalışmaları Profesörü Dr. İştar Gözaydın da aynı tespite yakın bir paylaşım yaparken, yaşanan tartışmayı, “her şeyin önüne dini hassasiyetleri geçirmeye çalışma” olarak yorumladı.

Tamer Yazar