Toplumumuzun Yüzde 80’inde Virüse Karşı Antikor Var…

Toplumumuzun Yüzde 80’inde Virüse Karşı Antikor Var…

Başkan Savaş, ülkemizdeki koronavirüslü vaka sayısının azlığına dair görüşünü aktardı:

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir televizyon programında yaptığı konuşmada, Türkiye’de şu anda az hasta sayısı ile karşılaşılması ile ilgili görüşünü aktardı ve toplumumuzun, ortalama % 80’inde bu virüse karşı antikor olduğunu dile getirdi.
Açıklamamı speküle ettiler…
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse (Kovid- 19) karşı Hatay’da alınan önlemlere konuşmasında değinen Başkan Savaş, “Dünyanın mücadele ettiği salgın hastalık ile birlikte, insanlar, insan olduklarını hatırladı ve insani değerlere önem verdiler. Hatay’da durum sakin. Valilik tarafından geçtiğimiz günlerde önemli caddeler trafiğe kapandı. Büyükşehir olarak biz de kapalı, açık ve insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyoruz.
Geçtiğimiz günlerde yaptığım bir açıklamayı çok speküle ettiler. Bu politik bir açıklama değildi. Siyasetime ve belediye başkanlığıma insanlar konuşabilir, ama uzmanlığıma kimsenin konuşma hakkı yok. Üniversitede hocalık yapmış ve bu konuda doçent doktorum. Bu hastalığın ve diğer birçok hastalıkların nasıl seyrettiğini biliyorum. Hatay’da durum sakin olsa da, biz sıkı önlemler almaya devam ediyoruz. Evrensel kurallarımızı, kişisel hijyenimizi tam yapmamız gerektiği gibiyapacağız. Biz bu süreci, deprem sürecinde, yani Ocak 15’ten itibaren Hatay’da çok şiddetli bir şekilde yaşadığımızı düşünüyorum. Çünkü şu anki koronavirüs semptomlarını ben de yaşadım. Ben o hastalığı ayakta atlattım, ama tedavi gördüm. Baktığınız zaman, çevremde birçok insan, yaklaşık 3 haftalık, şu ankisemptomlarla hemen hemen örtüşen rahatsızlıklar geçirdi.
Ben, Hatay’daki tüm cenaze sahiplerini ararım, niçin öldüğünü sorarım. Bu süreçte sorduğumda, yaşlı ölümlerinin çoğunun zatürreden, astımdan, bronşitten öldüğü akciğerlerle ilgili teşhis konulduğu söylendi.
Türkiye’de ilk biz atağa geçtik…
Ben, ilk defa bu kış solunumyolu enfeksiyonlarından bu kadar fazla ölen insan gördüm. Zatürre hastalığına baktığınız zaman, kimse ikinci gün ya da üçüncü gün ateşten ölmez. Çok büyük bir ihtimalle, biz bu hastalığı ilk periyotta geçirdik.
Benim tahminim şu… Türkiye’de ilk biz bu atağı geçirdik. Bu atak sürecinde bu virüsle karşılaşmayan insanlar, şu anda karşılaştığı zaman ve semptomlar irdelendiği için hasta olarak tanımlayıp yakalayabiliyoruz. Daha çok İran’dan, Avrupa’dan ya da Umre’ye gidip gelen insanlarda ya da onların yakınlarında bu hastalığı görebiliyorsunuz. Bence Halk Sağlığı Enfeksiyon Hastalıkları, bu konuda 2,5 aylık geçmişe dönük bir araştırma yapmalı” dedi.
Suriyeliler, 33 Şehit verdiğimiz günden itibaren pek evlerinden çıkmıyorlar…
Hatay’da bulunan Suriyeliler ile ilgili de görüşlerini bildiren Başkan Savaş, “İlimizde bulunan Suriyeliler de pek dışarıya çıkmıyor. En son 33 Şehit verdiğimiz günden itibaren pek dışarı çıkmıyorlar. Daha çok kapalı bir toplum olarak yaşıyorlar. Onlarda bu virüsün bulaşma olasılığı, bizlere göre daha düşük. Suriye ve İdlib’de bu vakaların olduğunu duyuyoruz. Bunun da sebebinin şu olduğunu düşünüyorum… İran’dan gelerek, mücadele eden lezyoneller var. Onların bulaştırdığını düşünüyorum. Çünkü Suriye’de de kapalı bir toplum var. Hatay’da, Suriyelilerin arasında böyle bir atak olduğunu duymadık” tespitinde bulundu.
CHP olarak siyasi bir rant devşirme peşinde değiliz…
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, salgın sürecinde ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar ile ilgili bilgiler de paylaşan Başkan Savaş, “CHP’li 11 Büyükşehir olarak daha fazla yardım etmek ve daha fazla insana ulaşabilmek için şartsız bağış olmak üzere hesap açmıştık. Geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığımız Ankara, İstanbul ve Antalya’daki hesapları bloke etmiş. Öyle olunca, ‘bu süreç içerisinde bu iş siyasete dönük bir mücadeleye dönüşmesin, biz insanlara hizmet etmeye çabalarken kavga etmeyelim’ diye, bu durumu burada noktaladık. Şu anda kendi imkanlarımız ile hem nakit hem de erzak konusunda destekveriyoruz. Her yeri dezenfekte ediyoruz. 65 yaş üzerindeki büyüklerimize de elimizden gelen desteği yapıyoruz.
Valilik, Vefa Grubu diye bir grup kurdu. Bizden adam istediler, bizler de destek olmak amacıyla verdik. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, siyasi bir rant devşirme peşinde değiliz. Bu olağanüstü şartlarda imkanlarımızı zorlayarak, bu sıkıntılı süreç geçene kadar hemşerilerimize ulaşabildiğimiz ölçüde ulaşmaya ve dertlerini çözmeye gayret ediyoruz. Bugün, siyasi polemik ve bu işleri yaparken birbirimize sıkıntı yaratacak zaman değil” dedi.  Mehmet ÖZGÜN