Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Toroslar EDAŞ’tan canlı ve çevre duyarlılığı:

Elektrik direğine kuş izolasyonu

Elektrik direğine kuş izolasyonu

Toroslar Elektrik Dağıtımı Şirketi, geçtiğimiz günlerde Gazetemizde haber konusu olan, Hassa ilçesi Haydarlar Mahallesi’ndeki aydınlatma direği üzerindeki leylek yuvası sorununun, yuva dağıtılmadan ve yıkılmadan, kuş izolasyonu yaptırmak suretiyle çözüldüğünü duyurdu.
Toroslar EDAŞ’tan, dün Gazetemizde çıkan haber üzerine, yapılan çalışma ile ilgili şu bilgi verildi:
“Antakya Toplumcu Halk Gazetesi’nde 20 Mayıs 2021 tarihinde yer alan, ‘Yuva yıkılmadan, bu sorun nasıl çözülür?’ başlıklı haberinizle ilgili olarak, aşağıdaki açıklamayı bilgi ve değerlendirmelerinize sunuyoruz.
Haberinizde yer alan, Hassa ilçesi Haydarlar Mahallesi yatırım projemiz tamamlanmış olup, mevcut leylek yuvasını taşıyan direğimiz, yuvanın bozulmaması için değiştirilmemiştir. Ayrıca yeni projemizle Haydarlar Mahallesi’nin şebekesi yenilenerek, elektrik kesinti sayısı ve süreleri minimize edilmiştir. Bölgede ayrıca, mevcut leylek yuvasının yakınında yeni tesis edilen şebeke direğine, leyleklerin devamlı konmaları sonucu çarpılma vakalarının görülmesi üzerine, elektrik direğinin güvenli şekilde kullanılabilmesi için ayrıca kuş izolasyonu yapılmıştır.
Toroslar EDAŞ olarak, dağıtım bölgelerimizden biri olan Hatay’da sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzı sağlamak, ana hedefimizdir. Bu süreçte tüm ekiplerimiz, müşterilerimize kaliteli ve sürdürülebilir hizmet sağlamak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. Bu vesile ile siz değerli basın mensuplarının şirketimizle ilgili her konuda Kurumsal İletişim Müdürlüğümüz ile irtibata geçebileceğini hatırlatırız.”
GAZETEMİZDE YAYINLANDI
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından, Hassa ilçesindeki leylek yuvası dağıtılmadan, elektrik direğinin işlevini yerine getirmesinin sağlanması öncesinde, haber, gazetemizde yer almış ve kamuoyuna mesaj verilmişti. 20 Mayıs 2021 tarihli Gazetemizde yayınlanan haberde, özetle şöyle denildi:
“Hassa’da, elektrik direği üzerine leyleklerin inşa ettiği yuva, özel elektrik kuruluşunca dağıtılmak istendi, çevreciler ise ‘DURUN’ dedi.
İlimiz Hassa ilçesine bağlı Haydarlar yerleşim biriminde, aydınlatma direklerinin üzerine yuva inşa eden leylekleri zor günler bekliyor. Edinilen bilgiye göre, Hassa ilçesine 4 km uzaklıktaki Haydarlar yerleşim birimi ve Haydarlar Gölü, bölgenin de en güzel yerlerinden. Haydarlar Mahallesi’nde aydınlatmayı sağlayan elektrik direklerinden birinin üzerinde, leylekler, büyükçe bir yuva oluşturmuş. Çok sayıda leyleğin barınabilmesine imkan sağlayan yuva, özel elektrik kuruluşunca iptal edilmek, dağıtılmak istendi.”
Bu konudaki haberin ve oluşan beklentilerin ardından harekete geçen Toroslar EDAŞ Yönetimi, dikkate değer bir ‘canlı, çevre ve doğa duyarlılığı’ sergileyerek, elektrik direğinin işlevselliğini, üzerindeki kuş yuvasını bozmadan ve kuş izolasyonu yaptırmak suretiyle sağlamış oldu. -Cemil Yıldız-