Toroslar EDAŞ’tan doğa ve canlı yaşamına yönelik hassasiyet

Toroslar EDAŞ’tan doğa ve canlı yaşamına yönelik hassasiyet

500 bin liralık yatırımla kuş ölümleri azaltıldı

Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (EDAŞ), yaklaşık yarım milyon liralık yatırımla devreye aldığı “Yüksek Gerilim Havai Hat İzolasyonu Projesi” ile birlikte, elektrik nakil hatlarındaki kuş çarpılmalarını azalttı. Yapılan açıklamada, Toroslar’ın (Toroslar EDAŞ) faaliyet gösterdiği Hatay, Adana, Gaziantep, Kilis, Mersin ve Osmaniye’de başlattığı elektrik nakil hattı yalıtımı projesiyle, kuş çarpılmalarının önüne geçildiği bildirildi.
Özellikle kuş göçlerinin arttığı dönemlerde, kuşların elektrik dağıtım hatlarına konarak akıma kapılmalarının engellenmesi amacıyla 500 bin liralık yatırım yapıldı. Ayrıca Doğa Derneği ile sürdürülen koordinasyon çerçevesince, yalıtkan malzeme montajı işlemi tamamladı. Bakım çalışmaları kapsamında hatlardaki izolatör, jumper ve iletken gibi dağıtım hattı unsurlarının tehlikeli kısımlarını da yalıtan Toroslar EDAŞ, akıma kapılma kaynaklı kuş ölümlerini ve buna bağlı enerji kesintilerini yüzde 76 oranında azaltmayı başardı.
Toroslar EDAŞ, faaliyetlerini doğaya ve canlıların yaşamına da en üst düzeyde hassasiyetle gerçekleştirmeye devam edeceğini bildirdi. -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)