TÖB-SEN eleştirisi MEB etkinliğine:

TÖB-SEN eleştirisi MEB etkinliğine:

Suriyeli Gençlere, 4,7 Milyon Tl İle Oyun! Peki Türk Çocukları?

Öğretmen Sendikası TÖB-SEN Genel Başkanı Deniz Ezer, Hatay’dan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Suriyeli gençlere yönelik, birkaç gün sürecek olan Antalya’daki oyun ve eğlence etkinliğini eleştirdi. TÖB-SEN Genel Başkanı Deniz Ezer, 600 Suriyeli gence eğlence düzenleyen anlayışın, aynı yaştaki yüzbinlerce Türk gencine ne yaptığını, yapacağını sordu.
TÖB-SEN Genel Başkanı Deniz Ezer’in MEB’i eleştiren açıklaması şöyle:
“Milli Eğitim Bakanlığı, Meslek Liselerinde okuyan Suriyeli 600 gencin katılacağı bir festival düzenliyor. Planlanan 5 günlük gençlik festivali, Antalya’da 5 yıldızlı bir otelde yapılacak ve 4 milyon 653 bin 750 TL’ye mal olacak. Suriyeli çocuklar, istismar ediliyor!
İktidarın, ümmet sevgisi üzerinden gençlik yetiştirme çabası bu! Birileri eleştirince, ‘mülteci düşmanı’ ilan ediliyor. Milli Eğitim Bakanı’na soruyorum… 2019 resmi verilerine göre, Türkiye’de 5-17 yaş çalışan çocuk sayısı 720 bin! Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları ise eğitimden uzak! Bu çocuklara festival neden yok? Bu çocuklar önemsiz mi?
Soruyorum… Pandemi döneminde 3 milyon yoksul çocuk, araç gereç ve internet yoksunluğundan dolayı, eğitim öğretim dışında kaldı. Bunlara ne yapıldı?”
-Cemil Yıldız-