Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tosyalı Projesi Bekliyor

TOSYALI HOLDİNG’in, İskenderun Limanı’nda

TOSYALI HOLDİNG’in, İskenderun Limanı’nda 80 dönüm dolgu yapılarak, ormanlık bölgede  130 dönümlük yerin DEPOLAMA  ALANI olarak tanzimi isteğiyle ilgili İlçe Belediye Meclisi kararı,  Büyükşehir’de onay bekliyor. İskenderun Belediye Meclisi CHP Grubu, projeye RED oyu verirken,  “Tosyalı yatırımları kayırılıyor” iddiasında bulunmuştu.

                İskenderun Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz Eylül ayında alınan, Tosyalı Holding’e ait İskenderun Limanı’nda 80 dönümlük dolu alanı ile ormanlık bölgede 130 dönümlük alanın “Depolama Yeri” olarak tanzimine yönelik imar tadilatı kararı, onay için Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bekliyor.

                Edinilen bilgilere göre, İskenderun Belediye Meclisi’nin bu kararı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde henüz ele alınmadı, gündemde değil. Meclis’in Kasım ayı toplantısı, 8 Kasım Pazartesi günü yapılacak. Ancak söz konusu maddenin gündeme alınıp alınmayacağı henüz belli değil.

-GÜNDEME ALDIRMADIM-

                Bu arada gelişmenin, siyaset arenasında da sık sık dillendirildiği kaydedildi. Edinilen bilgilere göre, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, bu konudaki sorulara cevaben, “Orada iki mesele var. Birisi, denizde 80 dönümlük dolgu meselesi, diğeri depolama sahası, depo yeri. Ben, gündeme almadım. Halk ne düşünüyorsa, sizler ne düşünüyorsanız, aynı düşünceye sahibim. Bunu, sıradan bir işadamı istese, denize dolgu yapabilir mi? Ormana 130 dönümlük araziye izin alabilir mi? O sıradan insanlar hangi hakka sahipse, benim yanımda bu arkadaşlar da aynı haklara sahiptir. İki aydır gündeme aldırmadım. Gücüm yettiğince de aldırmam” dediği kaydediliyor.

                Fuat Tosyalı’nın sahibi olduğu Tosyalı Holding, geçtiğimiz günlerde, İskenderun Limanı’nda 80 dönümlük alanda dolgu yapmak ve ormanlık bölgede 130 dönümlük yeri de depolama alanı olarak düzenlemek üzere İskenderun Belediye Meclisi’nden imar tadilatı kararı almıştı.

                Mevzuata göre, kararın uygulanabilmesi için Büyükşehir Meclisi tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

-MECLİS’TE BÜYÜK ELEŞTİRİ-

                Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nden onayı istenen İskenderun Belediye Meclisi kararı öncesinde, oturumda sert tartışmalar olmuştu. CHP’liler, girişime ve Tosyalı Holding ortağı olan, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya eleştiriler yöneltmişti.

                Eylül ayı başındaki İskenderun Belediye Meclisi toplantısında, bu maddenin görüşülmesi sırasında söz alan CHP Meclis Grup Başkanvekili Murat Kayış, Tosyalı Holding’in 2. OSB´deki limanına 79.966 metre-karelik ilave dolgu alanı talebi teklifi olduğunu belirtmiş ve şunları dile getirmişti:

                “Belediye Başkanı, çok şükür geçmişte, Ahmet Tor Kışlası alanında, ‘Ailemiz üzerinde yapılan dedikodulardan kurtulduk’ dedi. Burada da liman amaçlı bir teklif söz konusu. Tekli edilen liman, yeni yapılan 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, Tosyalı Limanı, Tosçelik Limanı. Burada, 80 dönümlük ilave dolgu alanı talep ediliyor. Biraz önce övünüyorduk ya, ‘Ahmet Tor Kışlası’ndan bir şey almadık’ diye! Zaten 2. OSB kuruldu. 2. OSB´de, Belediye Başkanının ortağı olduğu şirketin de arasında bulunduğu şirketler yerleşti, şimdi yatırımlarını yapıyorlar. Yer yetmiyor! 25 dönümlük trafo alanı talep ediyorlar, Meclis’ten geçiyor. Yer yetmiyor, Gümrük Bakanlığı üzerinden ´tır parkı´ istiyorlar, Meclis’ten geçiyor. Yine yer yetmiyor, diyorlar ki, ´ya şu limanın etrafını bir genişletelim´… 80 dönümlük alan, ne yazık ki, yine Meclis’ten geçiyor.

                Sayısal çoğunluğunuz olabilir. Sayısal çoğunlukla bu tip şeyleri geçirebilirsiniz. Fakat artık o bölgenin OSB´den dolayı organik yapısı tamamen bozuldu. Bunları yaparken, elimizi vicdanımıza koymamız gerekiyor. 80 dönümlük bir dolgu alanı… Buna itiraz etiğimizde, ´yatırımlara itiraz ediyor, CHP Grubu´ diyorlar.

                Bakın, orada Ekinciler Demirçelik Fabrikası’nın bir itirazı var. Diyorlar ki, ´yarın ben iskele yapacağım zaman, iki iskele bir birine yakın olduğu zaman, ben yaptıramıyorum´ diyor ve dolgu alanının 50 metre yana çekilmesini istiyorlar. 50 metre, Tosyalı’ya engel olmamasına rağmen, çektiremedik. ‘Yatırım, yatırım’ diyorlar ya, demek ki sadece kendi yatırımlarını düşünüyorlar.”

-CHP: TOSYALI HOLDİNG YATIRIMI KAYIRILIYOR!-

İskenderun Belediye Meclisi CHP Meclis Grup Başkanvekili Murat Kayış, anılan Meclis toplantısında ayrıca, Tosyalı Holding yatırımlarının kayrıldığına ilişkin değerlendirmesini şöyle sürdürdü:

“Yatırım diyorlar, ama İş İn-sanı Uğur Ateş´in Beledi-ye’ye yatırım başvurusu var. Ve diyor ki İş İnsanı, ´Mevcut fabrikamın olduğu yerde, İskenderun Belediyesi´nin 5 dönümlük arazisi var, bana orayı satın.´ Bacasız sanayi mi? Bacasız sanayi. Çevreye zarar veriyor mu? Hayır, vermiyor. Arıtma tesisine ihtiyacı var mı? Hayır yok. Kirli atıkları var mı? Hayır, o da yok.

                Kişiye vermiş oldukları metrekare fiyat rakamı, 2 bin lira. Karayılan Mahallesi’nde, metresi 250 lirayı geçen bir tek arazi gösterin, ben kendi parsellerimin hepsini 250 liradan İskenderun Belediyesi’ne vereceğim. Tamamını vereceğim.

                Adil olacaksak, Tosyalı´ya adil oluyorsak, Uğur Ateş´e de, başkalarına da bu Meclis adil davranmalı. Tosyalı´ya 90 dönüm ver, Gümrük Ticaret Bakanlığı’na 23 dönüm ver.. Gümrük Ticaret Bakanlığı, tır parkını kime, nereye konduracak? 2. OSB´ye! Yetmedi, 25 dönüm trafo alanı ver! Toprak devletten, kredi devletten, teşvik devletten! Kime? Takdiri, İskenderun halkına bırakıyorum.” -Cemil Yıldız-