Trafik Magandasına Af Yok

Trafik Magandasına Af Yok

Pazartesi akşamı, Antakya’nın eski devlet hastanesi civarında motosiklette seyir halindeki karı-koca çifte kendi otomobili ile bilerek kasten çarparak yaralanmalarına yol açan sürücü yakalandı ve hakkında cezai işlem yapıldı.
Hatay Valiliği’nden olayla ilgili şu bilgilendirmede bulunuldu:
“Alınan bilgiye göre, Mehmet Kafadar Caddesi eski hastane mevkiinde, akşam saatlerinde, Kahraman B. isimli şahıs, bir arkadaşıyla girdiği iddia üzerine, otomobilini yaşlı bir çiftin bulunduğu bir motosikletin üzerine sürdü. Çarpmanın şiddetiyle motosikletleriyle beraber yere düşen yaşlı karı-koca hafif yaralandı. Yaşanan olay sırasında aynı zamanda görüntü kaydı yapan Kahraman B., kazayı sosyal medya hesabından paylaştı. Kısa sürede büyük tepki çeken görüntüler sonrası harekete geçen Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Şehit Özen Polis Merkezi Amirliği ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Kahraman B.’yi yakalayarak gözaltına aldı. Şahsa, ‘trafiği tehlikeye atmak, yakın takip kuralına uymamak, trafik güvenliği yükümlülüğüne uymamak’ suçlarından 396 TL para cezası uygulanırken, 31 NV 311 plakalı otomobili de trafikten men edildi. Şahsın işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.”
Valilik, gelişeme ile ilgili gece yarısı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:
“05.10.2020 tarihinde sosyal medyaya yansıyan, Antakya ilçemizdeki eski Devlet Hastanesi civarında otomobili ile önünde seyreden motosiklete kasıtlı olarak çarpmak suretiyle 2 vatandaşımızı hafif yaralayan ve bu video görüntülerini sosyal medya ortamı aracılığıyla paylaşan otomobil sürücüsü trafik şube ekiplerimizce tespit edilmiş olup, otomobil sürücüsüne, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun; ‘kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde araç sürmek, yakın takipte bulunmak, trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak’ maddelerinden olmak üzere idari para cezası uygulanmış, ayrıca otomobil sürücüsünün, Trafik Yönetmeliği 90. Madde gereğince sürücü belgesine geçici olarak el konulmuştur. Otomobil sürücüsü hakkında, trafik güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle gerekli adli tahkikata başlanılmış, Cumhuriyet Savcılığı kararıyla şahıs gözaltına alınmıştır. Trafik kurallarına uymayarak vatandaşlarımızın rahat ve huzurunu bozanlara kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.” -Cemil Yıldız-