Travel Channel 7 İl’i tanıtacak

Travel Channel 7 İl’i tanıtacak

Hatay, Tanıtımda Yok!

Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinen Saint Pierre Kilisesi, 1500 yıllık Saint Simon Manastırı, dünyanın en zengin mozaik zenginliğine sahip topraklar ve daha fazlası… Bakanlık listesinde Hatay neden yok?

Ankara’dan Ordu ve Denizli’ye, Antalya’dan İstanbul, İzmir ve Nevşehir’e, belirlenen iller ve sahip olunan tarihi zenginlikler noktasında Türkiye tanıtımına yönelik bir dizi çekim yapıldı. 24 saat boyunca kesintisiz yayın yapan dünyaca ünlü seyahat-belgesel kanalı Travel Channel’de gerçekleştirilecek olan tanıtımlar, İngiliz Aktör Larry Lamb ve Radyocu Oğlu George Lamb’in gözünden, İngiltere ve Doğu, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ülkelerinde gösterilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ve organizasyonu ile yapılan çekimler kapsamında; İstanbul’da tarihi, kültürel alanlar ve alışveriş, İzmir’de Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi; Denizli’de UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Pamukkale’nin simgelerinden Kleopatra havuzu, Antalya’da Phaselis sit alanı, Nevşehir Kapadokya’da balon turu, Ankara’da Baharatçılar Pazarı, Ankara Kalesi, Beypazarı ziyareti ile Ordu’da eski şehir, Boztepe teleferiği 6 bölüm halinde izleyicilere anlatılacak. Üç yıl süresince yayınlanması planlanan programın Türkiye’nin uluslararası çapta tanıtımına doğrudan katkı sunması hedefleniyor.
Merak edilen ve sorulan, Hatay gibi binlerce yıllık bir tarihi geçmişe ve dinler-diller-kültürler noktasında eşsiz bir mirasa sahip bir coğrafya neden böylesi bir tanıtım ayağına dahil edilmedi. Bu soruya, aslen Hataylı olan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman cevap vermek ister mi? -Tamer Yazar