TÜBİTAK Bölge Yarışması’nda 3.lük aldı: Zahter…

TÜBİTAK Bölge Yarışması’nda 3.lük aldı: Zahter…

Defne Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi öğrencisi Gamze Çınar’ın projesinde, ilimiz bitkisi olan ZAHTER’in mikroorganizmalar üzerindeki antibakteriyeler etkileri araştırılıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, 10 Mayıs Çarşamba günkü okul ziyaretinde, TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Adana Bölge Finali’nde Biyoloji dalında bölge 3.sü olan Gamze Çınar ile Öğretmeni Nurşen Yaman’ı özel olarak tebrik edip kutladı.
Proje Konusu:
Zahter (Thymbraspicata L.) bitkisi ekstraktının, Esherichiacoli O157:H7, SalmonellaTyphimurium ve Campylobacterjejuni mikroorganizmaları üzerindeki antibakteriyel etkilerinin araştırılması.
Amaç ve Kapsam: Son yıllarda hızlı bir şekilde artan ve mikroorganizmaların gün geçtikçe birçok antibiyotiğe karşı geliştirdiği dirence yönelik önlem almak ve bu dirençler sebebiyle gelişen infeksiyonların yarattığı klinik vakaların korkulan boyutlara ulaşmasını engellemek için yapılacak girişimlerden birisi de yeni antibiyotik ilaçların veya alternatiflerinin keşfidir. Ancak bu dönemde de direnç gelişiminin önüne geçilmediği sürece, insanlığın patojen mikroorganizmalarla mücadeleyi kaybetmesi olasılığı endişe yaratmaya devam etmektedir. Son 20 yıllık süreç içerisinde yeni antibiyotik keşiflerinin yavaşlaması ve birçok antibiyotiğe karşı direnç gösteren mikroorganizmaların artması, bizi yeni alternatif antibiyotik bulma arayışı içerisine sürüklemiş ve bu bağlamda yöremizde (Hatay) sıkça rastlanan zahter (Thymbraspicata L.) bitkisinin antimikrobiyal etkisini araştırmak temel amacımızı oluşturmuştur.
Bu araştırma ile beraber, daha önce yapılan araştırmalar ışığında, yabani bitki türlerinin bulundurdukları aktif bileşenlerin birçok patojen mikroorganizma üzerinde antimikrobik etki gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Ayrıca yapılan bu çalışmada, inhibisyonzonu çaplarının 17 mm üzerinde olan 2 farklı türün bulunması zahter bitkisinin antimikrobiyal etkisinin varlığını kanıtlamıştır. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)