Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜBİTAK’tan MKÜ’ye Proje Desteği

Kısa adı TÜBİTAK olan

Kısa adı TÜBİTAK olan Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) uluslararası proje desteğinde bulunuyor. Desteğin, Çin Ulusal Doğal Bilimler Vakfı’nın, Hatay Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Kürekçi’nin Buğday ile ilgili projesine yönelik olacağı öğrenildi.

Hatay MKÜ’den konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“TÜBİTAK, 2566-Çin Ulusal Doğal Bilimler Vakfı (NSFC) ile İkili İşbirliği Programı kapsamında, 2021 yılında Uluslararası İşbirliği Projeleri Araştırma Destek Grubu’na önerilen projelerin bilimsel değerlendirme süreci sonuçlandı. Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Kürekci’nin ‘Çin ve Türkiye’de, Gıda Zincirinde Tigesiklin Dirençli Bakterilerin Genomik Karakterizasyonu ve Epidemiyolojisi’ başlıklı projesinin desteklenmesine karar verildi. Projenin Türkiye tarafı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yürütücülüğünde, Çin tarafı ise Yangzhou Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ruichao Lİ yürütücülüğünde gerçekleştirilecek.

Ülkemizden 4 projenin desteklendiği ikili anlaşma sürecinde, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemil Kürekci yanı sıra Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sibel Ayşil Özkan ‘Buğdayda Aflatoksin ve Deoksinivalenol için Senkron İmmünoassay Teknikleri Üzerine Araştırma’ başlıklı projesiyle, Gümüşhane Üniversitesi’nden Dr. Samet Öztürk ‘Yer Fıstığı ve Türevi Ürünlerde Yağ İçeriğinin Radyo Frekans Isıtma Işlemi Sırasında Salmonella’Nın İnaktivasyonu Üzerindeki Koruma Mekanizması’ başlıklı projesiyle, Koç Üniversitesi’nden Onur Öztaş ‘Simbiyotik Azot Fiksasyonunda Nib1 ve Dnf2 Enzimlerinin Yer Aldığı Konak Bağışıklık Yolağının Belirlenmesi’ başlıklı projesiyle desteklenecek.” -Duygu Ertaş-