Turizme hizmet, trafiğe çile

Turizme hizmet, trafiğe çile

Arsuz’da, Akdeniz Caddesi’nin hafta sonu yayalaştırılması konuşuluyor…

Arsuz Belediyesi, geçtiğimiz hafta içinde, ilçedeki gazino, kafe, disko gibi eylence mekanlarının yoğun olduğu Akdeniz Caddesi’ni hafta sonları motorlu taşıt trafiğine kapattı. Arsuz Belediyesi kararıyla, Akdeniz Caddesi, haftanın Cuma günleri 17.00’den Pazartesi sabahına kadar motorlu taşıtların girişine kapatılırken, araçlara, hemen yandaki sağlıksız, dar ve ihtiyaca cevap veremeyecek kapasitedeki yolun gösterilmesi ve yaşanan sıkıntılar, trafikte var olan çileyi daha da katmerleştirdi.
Arsuz Belediyesi, motorlu taşıtlara kapatıp turizme açtığı yolla ilgili şu paylaşımı yaptı:
“Rhossus Antik Kent ve Arsuz eski köy içi Akdeniz Caddemizin araç trafiğine kapanışının, yaya trafiğine açılışını gerçekleştirdik. Rhossus Antik Merkezi ve eski Arsuz köy içi mevkiinde bulunan Akdeniz Caddemizi araç trafiğine kapatarak, yaya trafiğine açıyoruz. Cuma günleri 17:00’den Pazartesi sabahına kadar kapalı olacak caddemizin trafiğe kapatılması ile birlikte, sokakların aydınlatılması, masaların sokağa atılması, sokak müziği, hediyelik ve doğal ürünler stantlarının kurulması, diğer aktivitelerin sokağa taşınması ve sokağın bir çekim merkezine dönüştürülmesiyle, turizm sezonunun uzatılması sağlanacaktır.”
Arsuz Belediyesi’nin, ilk uygulaması geçtiğimiz hafta gerçekleşen Akdeniz Caddesi’ni trafiğe kapatması uygulaması sonrası, motorlu taşıt sürücüleri adeta isyanları oynadı. Zaten çok dar ve trafiğe cevap veremeyen ana yolun kapatılarak sürücülere tali yoldan geçit verilmesi büyük sıkıntılara yol açtı, kararın yeniden gözden geçirilmesi ya da alternatif yol gösterilmesi istendi. -Haber/Duygu Ertaş-