Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Hayri Şahin:

Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Hayri Şahin:

İlkeli, kararlı ve cesur sendikacılığın tek adresi

Enflasyon düşüşü çarşıya, markete, pazara uğramadı!

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonda olduğu öne sürülen düşüşün, tüketicinin pazarı, manavı, marketi ya da çarşısına uğramadığını savundu.
Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Hayri Şahin’in bu konudaki açıklaması şöyle:
“Enflasyon da bir türlü düşmek bilmiyor. Güya dolar, avro düştü. Neden soğan, patates, ıspanak, pırasa düşmüyor? Onları da mı ithal ediyorsunuz? Artık vatandaş yemeğe konacak patatesi soğanı tane ile almaya başladı. Buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyona vitrinlerde binlerce liralık etiket konmuş, biz ancak vitrinleri seyrediyoruz. Allah yeni evleneceklere yardım etsin. Nasıl hesaptır ki, bu enflasyon düştü deniyor, fiyatlar düşmüyor, bizim maaş yetmiyor?
Enflasyon farkı ve maaş zammı ile birlikte memur maaşlarına toplamda %10,7 artış sağlanmış olacak. Hal böyle olunca, memurlar ve emekliler, geçtiğimiz yılı her şart altında zararda kapatmış, 2019 yılı başında da aldığı enflasyon farkı ile maaş zamları, ancak bir önceki yılın enflasyonu ile aynı seviyeye gelmiş olacak.
1603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılan bir ortamda, 3 bin 419 lira olan ortalama memur maaşına 137 lira zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır, hatta yeterli de değildir. Ancak bir tarafta % 26 zam alan bir çalışan kesimi varken, diğer tarafta % 4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır. 2019 yılı için kriter bellidir. Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir.”
-Cemil Yıldız-