Türk Sağlık Sen Alanlarda İsteklerimiz Karşılansın…

Türk Sağlık Sen Alanlarda İsteklerimiz Karşılansın…

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen bir açıklama yaparak, sağlık çalışanlarının isteklerinin yerine getirilmesini istedi. Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayri Şahin, Genel Merkez’in Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde gerçekleşen eylemi için başkente giderken yaptığı açıklamasında, sağlık çalışanlarının pandemide bir yılı nasıl geçirdiklerini, nelerle karşılaştıklarını ve taleplerini tespit etmek için Sağlık Bakanlığı önünde açıklama yaptıklarını söyledi.
Türk Sağlık Sen’in açıklamasında özet şöyle:
“2021 yılı, bizzat Türkiye’nin önerisiyle, dünyada Sağlık Çalışanları Yılı kabul edilmiştir. O halde sağlık çalışanları için en iyisi yapmak, bu teklifi veren Sağlık Bakanlığı’mıza düşmektir. Sağlık çalışanlarının hakları anlamında dünyanın çok gerisinde kalmak yerine, dünyaya örnek olmalıdır Bunun için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz…
Sağlık çalışanlarının tüm ekonomik kayıplarını telafi edin. Adı tavandan, kendi yavandan olan ek ödemeyi terk edip, maaşa zam şeklinde tek ödeme yapın. Sıfırlanan döner sermayeye müdahale edin. Çalışan eksenli, alın terinin hakkını telim eden, adaletli ve ekonomik bir katkı suna döner sermaye sistemi tesis edin. Kamuda görev yapan tüm sağlık çalışanlarını kadrolu istihdam edin. Kurumlarda istihdam birliğini sağlayın. 3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçmesi için çaba sarf edin. Salgınla mücadelede hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarının şehit statüsünde olması için gerekeni yapın. Yıpranma payını, çalışana faydasını olacak bir hale getirin. Sağlık kurum ve kuruluşlarında ehliyet ve liyakat hakim kılın, sadece devlete ve millete sadakat esas alın. Her hastaneye bir kreş mutlaka yapın, annelerin endişelerini sonlandırın. Sağlıkta şiddetini önüne geçilmesi için ağır yaptırımları hayata geçirin. Tüm sağlık kurum ve kuruluşlarını sıfır toleranslı alan ilan edin. Mülakatı kaldırın, hak edenin hak ettiğini aldığı, herkesin bilgi ve birikimi ile yükselebildiği bir çalışma düzeni sağlayın. Yardımcı hizmetler sınıfına, hak ettikleri memurluk kadrosunu verin.
Türk Sağlık-Sen olarak, çözüm noktasında gereken yapılmalıdır diyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak, yönünüzü çalışana çevirin diyoruz. Çünkü umutları tükenmektedir. Kısacası, harekete geçin. Çünkü çalışanın hali ortadadır.
Sağlık Bakanlığı’nı, YÖK’ü ve Üniversiteleri, sağlık çalışanları konusunda adım atmaya çağırıyoruz. Biz, Türk Sağlık-Sen olarak, 29 yıllık şanlı mazimizde, pandemide çalışanlar için tüm şartları zorlayarak yürüttüğümüz büyük mücadelede olduğu gibi, hak davamızdan ve çalışanın yanında olmaktan bir an bile geri durmayacağız. Hak sahibine, emanet ehline verilene kadar da gayrete ve mücadeleye devam edeceğiz.” -Cemil Yıldız-