Türk Sağlık Sen’e göre:

Türk Sağlık Sen’e göre:

Sağlıkçı 130.000 vaka, 225 ölüm…

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen’in İl Başkanı Hayrettin Şahin, Türkiye’de salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarından bugüne kadar 130 binine koronavirüs bulaştığını, 225 meslek mensubu arkadaşlarının da vefat ettiğini belirtti.
Bu kadar açık ve net bir durum ortadayken, sağlık çalışanları için Kovid-19’un meslek hastalığı olarak belirlenmesinin bir zaruret olduğunu savunan Şahin, şunları kaydetti:
“Bu, hem bir durumun tespiti, hem de Kovid-19’a yakalanan sağlık çalışanlarının haklarını korumak için zorunludur. Nitekim, bunu başta TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu olmak üzere, birçok otorite de vurgulamıştır.
‘Gerek yok, vazife malulü sayılıyorlar’ gibi beyanların yerine, ‘Görevleri nedeniyle Kovid-19’a yakalanan her kamu çalışanı için bu meslek hastalığıdır. Hayatını kaybeden her çalışanının yakınları da devletimiz tarafından şehit yakını olarak kabul edilecektir’ beyanları, sağlık çalışanlarının beklediği, derde derman olacak açıklamalarıdır.
Başvuru, illiyet bağı gibi bir takım şartlar yerine, hastalık ve vefat tespitinin sağlık kurumlarınca yapılması yeterli sayılarak, bu adım atılmalıdır. Tüm sağlık çalışanlarının beklentisi budur.
Ayrıca sağlık çalışanları, vazife malulü değil, şehittirler. Bu nedenle de, hayatını kaybeden sağlık çalışanları için öteden beri istediğimiz, Şehitlik ve geride bıraktıkları ailelerinin Şehit yakınlarının haklarından faydalanmalıdırlar. Bu amaçla da yapılacak bellidir. Terörle Mücadele Kanunu 21. Maddesi’ne ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun’da bazı düzenlemeler yapılarak, bu durum hayata geçirilmelidir.” -Mehmet Durmaz-