Türkiye 5.si Hatay’dan…

Türkiye 5.si Hatay’dan…

Beyhan Gençay Ortaokulu kızları basketbolda Türkiye 5.si oldu

Okulun 2 kız sporcusu da Milli Takım seçmelerine çağrıldı

Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Kız Basketbol Takımı Türkiye 5.liğini kazandı. Hatay Şampiyonu olduktan sonra Şanlıurfa, Diyarbakır ve Karabük illerindeki grup maçlarından birincilikle ayrılarak Türkiye’de ilk 8 okul arasına giren Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Kız Basketbol Takımı, finallerde Türkiye 5.si oldu.
Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Basketbol Takımı, yıldız kızlar kategorisinde Hatay Şampiyonu olarak, ilimizi Kilis’te düzenlenen gruplarda temsil ederek birinci oldu. Ardından Diyarbakır’da aynı başarıyı yineledi ve Türkiye yarı finallerine kaldı.
Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Kız Basketbol Takımı, daha sonra birinci olarak, 1-5 Mayıs’ta Karabük ilinde düzenlenen Türkiye finallerine katıldı. Türkiye’de en başarılı ve en güçlü 8 takım arasına girmeyi başaran Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Yıldız Kız Basketbolcuları, ilk maçlarında Ankara TED Koleji takımını yendi, ardından oynadığı Arı Koleji ve Bayrampaşa Mehmet Akif İnan Ortaokulu maçlarını ise yenilgiyle kapattı ve Türkiye beşincisi oldu. Beyhan Gehnçay O.O. Kız Basketbol Takımı’nın yenildiği Arı Koleji, Türkiye birincisi, Bayrampaşa Okulu ise Türkiye ikincisi oldu.
Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Yıldız Kız Basketbol Takımı’nın Türkiye finallerine kadar yükselme başarısı yanı sıra, sporcuların yaş ortalaması olarak Türkiye finallerinin en küçük takımı olması, büyük bir başarıya imza attıkları şeklinde kayda geçti. Basketbol otoriteleri, bu yaş kategorisinde Türkiye genelinde ilk kez böyle önemli bir başarı elde edildiğini söylüyor.
2 SPORCU MİLLİ TAKIMA
Bu arada, Beyhan Gençay O.O. Kız Basketbol Takımı’ndan Selena Kör ile Melike Toğal adlı sporcular, Milli Takım seçmelerine çağrıldı. Antakya Beyhan Gençay Ortaokulu Kız Basketbol Takımı’nın Türkiye 5.si olan sporcuları şu isimlerden oluşuyor:
Selena Kör, Eda Kılıç, Tuana Yurttaş, Elif Bati, Elif Özal, Belinay Berre Pehlivan, Melda Asker, Hatice Bilir, Bilge Nisa Kasacı, Sıla Naz Akçalı, Melike Toğal, Ayşegül Erkan.
Hatay Şampiyonu, gruplar birincisi ve Türkiye 5.si olan, Mustafa Ertan Bozkır’ın Okul Müdürlüğünü üstlendiği ve 2200 öğrencisi ile ilimizin en büyük eğitim kurumlarından olan Beyhan Gençay Ortaokulu’nun kız yıldız basketbol takımını çalıştıran okulun 4 Beden Eğitimi Öğretmeni de şunlar:
Kamil Alkan, Arzu Taşyürek, Serdar Saygılı ve Ümit Deniz Çakar. -Cemil Yıldız-