Türkiye Birincisi Hatay’dan

Türkiye  Birincisi  Hatay’dan

Mangala Yarışması’nda Hatay’dan Yunus Emre Çetin Türkiye Birincisi oldu

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Mangala Derneği İşbirliğinde düzenlenen Geleneksel Mangala Şampiyonası’na Hatay’dan katılan, İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’nde koruma altında bulunan Yunus Emre Çetin, maç kaybetmeden Türkiye birinciliğini kazandı.
Türkiye birincisi olan, Hatay’ın gururu Yunus Emre Çetin’e Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın göndermiş olduğu hediyeyi, İl Müdürü Ali Sandıkçı verdi. İl Müdürü Sandıkçı, Vali Doğan’a bu duyarlılığı için teşekkür etti.
BAKANLIK HABER ve YORUMU
Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Mangala Yarışması’nda Türkiye birincisi olan Hataylı Yunus Emre Çetin’in de katılığı şampiyona ile ilgili bilgi verdi.
Bakanlık haberi şöyle:
“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, devlet koruması altındaki çocukların geleneksel oyunlarla tanıştırılması amacıyla başlatılan proje çerçevesinde; Çocuk Evleri, Çocuk Evleri Siteleri ve Çocuk Destek Merkezleri’ndeki çocukların katılımıyla, çevrim içi Mangala Şampiyonası düzenledi.
Bakanlık ile Mangala Oyunu Derneği işbirliğinde başlatılan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Mangala Oyunu Çocuk Evlerinde Projesi kapsamında, devlet korumasındaki çocukların, geçmişi 16. yüzyıla uzanan bu Türk zeka oyunu ile tanışmasına imkan tanındı.
Salgın dönemi öncesinde başlatılan proje kapsamında, 21 ilde görev yapan 480 personele, Mangala Oyunu Sertifikalı Eğitmen eğitimi verildi ve 81 ildeki çocuk bakım kuruluşlarına, 1455 mangala oyun seti gönderildi.
Analitik düşünme yeteneğini geliştirme, hafızayı güçlendirme, geleceği planlama, esneklik, hızlı karar verme, mücadele gücünü artırma gibi gelişimsel faydaları bulunduğu bilinen ve sosyalleşmeye katkı sunan oyunu eğitmenleri eşliğinde deneyimleyen çocuklar, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde çevrim içi ortamda düzenlenen Türkiye Çocuk Evleri Arası Mangala Şampiyonası sayesinde, farklı illerdeki akranlarıyla yarışma heyecanını yaşadı.
İlk Olma Özelliği Taşıyor
Bakanlığa bağlı 21 ilde bulunan Çocuk Evleri, Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Destek Merkezi’ndeki çocukların katılımıyla 22-24 Aralık tarihlerinde yapılan Mangala Şampiyonası, bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Şampiyona’nın 24 Aralık’ta yapılan final müsabakalarında; Hatay’dan Yunus Emre Çetin birinci, Manisa’dan Sevgi Birol ikinci, İzmir’den Rabia Gülse Köcen ise üçüncü oldu. Dereceye giren çocuklar, Mangala Oyunu Derneği tarafından bisiklet, oyun, madalya ve kupa ile ödüllendirildi.
Proje Gelecek Yıl da Devam Edecek
Bakanlık, Mangala Oyunu Çocuk Evlerinde Projesi’ni 2021’de de devam ettirecek. Bu kapsamda, Mangala Oyunu Derneği’nin katkısıyla 60 ilde görevli personele, sertifikalı Mangala Eğitmen Eğitimleri düzenlenecek.
Mangala Şampiyonası’nın ikincisinin ise, salgının sona ermesi durumunda, 81 ilde Bakanlığa bağlı 1182 Çocuk Evi, 101 Çocuk Evi Sitesi ve 72 Çocuk Destek Merkezi’ndeki çocukların katılımıyla yüz yüze gerçekleştirilmesi hedefleniyor.”