Türkiye ile Kosova arasında işbirliği için ilk adım

Türkiye ile Kosova arasında işbirliği için ilk adım

Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, iki ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini her alanda olduğu gibi yükseköğretim alanında da geliştirmek istediklerini söyledi.
Türkiye ile Kosova arasındaki işbirliğini daha farklı başlıklar altında geliştirmek istediklerini söyleyen Kosova Cumhuriyeti Hükümeti Kamu Yönetim Bakanı Mahir Yağcılar, geldiği Hatay’daki ziyaret noktalarından birini ‘Üniversite’ noktasında gerçekleştirdi.
Beraberindeki heyet ile birlikte İskenderun Teknik Üniversitesi’ni (İSTE) ziyaret eden Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, yükseköğretimdeki işbirliği fırsatlarını değerlendirmek üzere Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile bir araya geldi.
Ziyarette, Bakan Mahir Yağcılar’a; Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Ercan Tan, Kosova Kızılhaç’ı Prizren Şube Başkanı Buyar Mufti, Türk Kızılayı İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay ve Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Gergin ve ilgili kuruluş temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet eşlik etti.
-ORTAK HEDEF-
Kosova Kızılhaç’ı Prizren Şube Başkanı Buyar Müfti ve Türk Kızılayı İskenderun Şubesi’nin gerçekleştirdiği kurumlararası Kosova-Türkiye kardeşliği ve işbirliği kapsamında Hatay’a bir dizi ziyaret gerçekleştiren Yağcılar, amaçlarının, Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkileri ve işbirliğini her alanda olduğu gibi yükseköğretim alanında da geliştirmek olduğunu söyledi.
İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, üniversitelerarası işbirliğinin önemine dikkat çekti ve Kosova’da bulunan Üniversitelerle işbirliğine her zaman hazır olduklarını ifade etti.
-ÇALIŞMA BAŞLATILDI-
Prof. Dr. Türkay Dereli, özellikle Prizren ve Mitrovica Üniversiteleri ile öğrenci ve akademisyen değişimleri ve diğer alanlarda yapılabilecek işbirliği ile ilgili çalışmaların başlatıldığını ve ilk adımın böylece atıldığını belirtti.
Ziyarette, bu üniversiteler ile “madencilik” ve “turizm” alanında işbirliği yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca, Kosova’da üretilen ürünlerin fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunmasında İSTE Teknoloji Transfer Ofisi ile işbirliği yapılabileceği kaydedildi.-Tamer Yazar-