Türkiye, iş kazalarında en fazla ölüm ile;

Türkiye, iş kazalarında en fazla ölüm ile;

Avrupa Birincisi

Ülke olarak Avrupa’da her alanda gerilerde yer alırken, iş kazası sonucu işçi ölümlerinde ise Avrupa’da birinci olduk. Resmi verilere göre, geçtiğimiz yıl iş kazalarında 1970 vatandaş hayatını kaybetti. Geçtiğimiz yıl yaşanan kazaları, medya “5 bin 449” haberle duyururken, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre en çok işçi ölümünün gerçekleştiği il 262 kişiyle İstanbul oldu. İstanbul’u 89 ölümle Kocaeli, 81 ölümle Bursa, 74 ölümlü kazayla İzmir takip etti. Bu rakamlar, Türkiye’yi Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıraya yerleştirdi.
İş kazalarında meydana gelen ölümler iş kollarına göre dağıtıldığında, tahmin edileceği üzere inşaat sektörünün başı çektiği görülüyor. Tarım alanının ikinci olduğu sıralama; taşımacılık, ticaret/büro, belediye olarak gerçekleşti.
2017 yılının ilk üç aylık diliminde en az 441 işçinin hayatını kaybettiği belirtilirken, her yıl iş kazalarından 2,3 milyon kişinin can verdiği dünyada, yılda 300 milyondan fazla iş kazasının meydana geldiği tahmin ediliyor. İş kazalarında meydana gelen ölümler en çok erkekleri vururken (1872), kadınlarda (98) daha az ölümlü kaza gerçekleşti. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)