Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Bakır…

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Bakır…

Geniş katılımlı “Gaziler Günü” etkinliğinde önemli mesajlar verdi

Tük Silahlı Kuvvetlerimiz Her Zaman Dosta Güven Düşmana Korku Verdi

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şube Başkanı Mehmet Ramiz Bakır, dernek binasında düzenledikleri geniş katılımlı “Gaziler Günü” etkinliğinde önemli mesajlar verdi.
Dernek binasında düzenlenen; Garnizon Komutanı Piyade Albay Tayfun Çağan ile Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Emrullah Küçük yanı sıra Gaziler, Gazi ve Şehit ailelerinin yer aldığı etkinlikte, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı okundu. Kuran’ı Kerim okunan etkinlikte, katılımcılara etli pilav ikramında da bulunuldu.
Atatürk’e Gazi unvanı verilişinin yıldönümü…
Etkinlikte bir konuşma yapan Başkan Bakır, bugünün 19 Eylül olduğunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, büyük kurtarıcı eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazilik Unvanının” verilişinin yıldönümü olduğunu söyledi.
Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca asla vatansız kalmamış olan ve söz konusu vatan ve bayrak olduğunda, vatanın teminatı olan muzaffer Türk Milleti ve şanlı Tük Silahlı Kuvvetlerimizin, kuvayi milliye ruhunda kenetlenip, aziz vatanımızı işgale çalışanlara veya ülkemiz üzerinde art niyet besleyenlere karşı daima hak ettikleri cevabı vermede tavizkar olmadığını söyleyen Bakır, konuşmasında şunlara yer verdi: “Aynı zamanda bu sağlam duruşuyla, sinsi hesaplar peşinde olanlara korku salmasını, dostlara ise güven vermesini pek ala bilmiştir, bilmeye de devam etmektedir. Biz Gaziler, aziz Şehitlerimizin yaşayan şahitleri olarak, aynı ruh ve heyecanla teyakkuz halinde olduğumuzu kıvançla arz ermek isteriz.
Vatan, bayrak, cumhuriyet, hürriyet ve istiklal; ulusal kültür, ulusal tarih ve misakı milli gibi değerlerimizin korunması ve kollanması uğruna, topyekün olarak, son nefese değin dimdik ayakta olduğumuzu; Sakarya’da, Çanakkale’de, Mudanya’da, İnönü’de, Dumlupınar’da, Sarıkamış’ta, Kore’de, Kıbrıs’ta, Yemen’de destan yazan bu muzaffer milletin yenilmezliğini unutmuş görünenlere hatırlatmak isteriz.
İzah ettiğim üzere, tükenmiş Osmanlı’nın emperyal güçlere teslim olmaya hazırlandığı bir anda, bu aziz vatanın kazanılması yolunda dehasını, ferasetini ve müstesna strateji yeteneğini ortaya koyan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve kahraman silah arkadaşlarını daima şükran ve minnet duygularımızla anmak, rahmet dileklerimizi ifade ederek ahde vefamızı göstermek gibi ulusal görevimizin olduğunu unutmamak durumunda olduğumuzu bilhassa ifade etmek isterim.
Geçmişini yok sayanların geleceğe dair ne söyleyecekleri sözleri olamaz…
Zira tarihini önemsemeyenlerin, saygıda ve sevgide inkara yeltenenlerin, hatta geçmişini yok sayanların, geleceğe dair ne söyleyecekleri sözleri, ne de bakacak yüzleri olmaz, olamaz.
Netice olarak belirtmek gerekirse, bu topraklar için toprağa düşen, başta dünyanın saygı duyduğu Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz Şehitlerimizin manevi huzurlarında alınlar ak, yüzler pak olarak ahde vefalı duruşlar sergileyerek tek yürek olduğumuzu cihana hissettirmeliyiz.
Hayattaki Gazilerimize sağlıklı ömürler dilediğimizi, aziz Şehitlerimizi saygıyla ve tazimle yadettiğimizi ve bilhassa manevi huzurlarında Allah’tan rahmet dileklerimizi arz ederim. Ruhları şadolsun.”
-Mehmet ÖZGÜN-