Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de mesleki eğitimde bir ilk olan Biyomedikal Cihaz Kalibrasyon Merkezi, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açıldı ve uygulama ile beraber, 112 Ambulanstaki cihazların kalibrasyonu başarıyla yapıldı.

Türkiye’de mesleki eğitimde bir ilk olan Biyomedikal Cihaz Kalibrasyon Merkezi, İlimiz Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde açıldı. Atölyenin açılış programına, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de çevrimiçi olarak katıldı.
Defne ilçesi Samandağ yolu üzerinde bulunan Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki törene katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, okul yöneticileri, öğretmenleri ile öğrencilerini bu başarısından ötürü kutladı, tebriklerini iletti. Tören, Cuma günü okul bahçesinde yapıldı. Bu arada, öğrenciler ve öğretmenler tarafından, kentteki 112 acil ambulansta bulunan cihazın kalibrasyonu da yapılarak, ilk test başarıyla gerçekleştirildi.
Hatay İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Hatay İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan eğitim ve işbirliği protokolü kapsamında, öncelikli olarak Aile Sağlığı Merkezi’ndeki tıbbi cihazların kalibrasyonu ile ilgili testler yapan Hatay Biyomedikal Cihaz Kalibrasyon Merkezi, faaliyetlerine başladı. Merkez, Türkiye’de, mesleki eğitimde ilk olma özelliğini de taşıyor.
-Öğretmen ve Öğrencilere Teşekkür-
Hatay Biyomedikal Cihaz Kalibrasyon Merkezi’nin açılış programına canlı bağlantıyla katılan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkiye’de mesleki eğitimde bir ilk olan bu merkezin hayırlı olmasını dileyerek, Hatay Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve Okul İdaresinden merkezle ilgili bilgi aldı. Özer, öğrencilerle de sohbet ederek, tebrik etti.
-Merkez Türkiye’de İlk Oldu-
Kalibrasyon Merkezi’nin Türkiye’de ilk kez Hatay’da kurulduğunu belirten, İl Millî Eğitim Müdürü Kemal Karahan, şunları söyledi:
“İlk etapta, sağlık ocakları ve ambulansların içindeki cihazların kalibrasyonunu yapmaya başladık. Daha önce özel firmalar aracılığıyla cihaz kalibrasyonu yapılıyordu. Devlet katında, ilk defa bizim okulumuz yapmaya başladı ve Türkiye’de bir ilk oldu.
Bakanlığımız, mesleki eğitim konusunda çok büyük hamleler başlattı. Bundan sonraki hedefimiz, Hatay’da bulunan araştırma hastaneleri ve şehir hastaneleri gibi büyük hastanelerindeki tüm tıbbi cihazların kalibrasyonunu yapabilecek hale gelmektir.”
Programda ayrıca, Hatay Sağlık Müdürlüğü’ne ait ambulans içinde bulunan cihazların kalibrasyonu da yapıldı. -Cemil Yıldız-

(Visited 2 times, 1 visits today)