Türkiye’de milyonlar var ama…

Türkiye’de milyonlar var ama…

Suriye’de de Kayıp Bir Nesil!

Suriye’deki iç savaşta 10 yıl içinde yaklaşık 12 bin çocuğun öldüğünü ve yaralandığını açıklayan UNICEF, ülkede yaklaşık 6 milyon çocuğun insani yardıma muhtaç olduğuna dikkat çekerken, 10 yılı geride bırakan ülkenin kayıp nesline işaret etti.

Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana 10 yıl geçti. Bu süreçten en çok etkilenenler ise çocuklar ve gençler oldu. Bu konuda bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye’deki savaş nedeniyle, bir nesil çocuğun hayatının ve geleceğinin “pamuk ipliğinin ucunda” olduğunu söyledi.
-SINIR HATTI-
Hatay’ın Suriye sınırına yakın noktalarda biriken, yerinden edilmiş yüz binlerce Suriyeli için de tespitte bulunan
UNICEF, özellikle Suriye’nin kuzeyindeki durumun endişe verici olduğunu söyledi, 2020 yılındaki ciddi ihlallerin yüzde 75’inden fazlasının ülkenin kuzeybatısında tespit edildiğini bildirdi.
Suriye’nin kuzeyindeki milyonlarca çocuk, aileleriyle birlikte süregelen şiddet olayları karşısında güvenli bir yer bulabilmek için defalarca kaçmak zorunda kalmıştı. UNICEF açıklamasında, Suriye’deki iç savaşta bugüne kadar yaklaşık 12 bin çocuğun yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtildi. Açıklamada, sadece geçen yıl içinde 511 kız ve erkek çocuğunun hayatını kaybettiği, 699’unun da yaralandığına vurgu yapıldı.
-KAZANAN!-
“Bu savaşın kazananı yok ve en büyük kaybı, Suriyeli çocuklar yaşıyor” denilen açıklamada, “Savaşan tarafların, silahları bir kenara bırakma ve müzakere masasına oturma zamanı. Barış ve diplomasi, bu çıkmazın tek çözümü” ifadeleri kullanıldı.
UNICEF, çatışmaların azalmasına rağmen, geçen yıl 61 okul, 29 hastane saldırısı düzenlendiğine dikkat çekti. Örgüt, Suriye’deki savaşın “yakın tarihin en kötü eğitim felaketlerinden birine” yol açtığını vurguladı. Suriye içinde 2,5 milyon civarında çocuğun ve komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan yaklaşık 750 bin çocuğun halen okula gidemediğini belirten UNICEF, Suriye’de yaklaşık 6 milyon çocuğun ise insani yardıma muhtaç durumda olduğuna vurgu yaptı.
UNICEF’in açıklamasında, yaklaşık 500 bin çocuğun kronik olarak yetersiz beslendiği belirtilerek, ebeveynlerin çocuklarını çalıştırmak veya erken evlendirmekten başka seçeneğinin kalmadığı kaydedildi.
-TRAVMA-
Uluslararası Kızılhaç Komitesi (IKRK) tarafından yapılan bir araştırma da, savaşın çocuklar ve gençler üzerinde yarattığı travmayı ortaya koydu. Sonuçları Çarşamba günü yayımlanan bir araştırmaya göre, görüşlerine başvurulan 18 ila 25 yaş arasındaki neredeyse her iki gençten biri, bir aile bireyini veya arkadaşını kaybetti. Bu oran, yüzde 47 olarak açıklandı. Anket; Suriye, Lübnan ve Almanya’da bin 400 Suriyeli gencin katılımıyla yapıldı.
Ankete katılanların yüzde 12’si, 10 yıldır süren iç savaşta yaralandıklarını belirtirken, yüzde 62’si, ülke içinde göç etmek zorunda kaldığını veya yurtdışında kaçtığını söyledi. Görüşlerine başvurulan gençlerin dörtte üçünden fazlası ise yiyecek satın almakta zorluk çektiğini ifade etti.
Ağırlıklı olarak Suriye’de yaşayan gençlerle yapılan mülakatlarda, savaşın bu gençlerde yol açtığı psikolojik travmalar da gözler önüne serildi. Ankete katılanların yarısından fazlası, son 12 ay içinde uyku bozuklukları yaşadıklarını, korku ve depresyon sorunu ile karşı karşıya bulunduklarını ifade ettiler. Ankete katılan genç kız ve erkekler, gelecekten en büyük beklentilerinin “istikrar” olduğunu belirtti.
-DÖRTTE BİRİ!-
Handikap International adlı yardım kuruluşu ise Suriye adına oluşan tablonun bir başka dramatik detayına işaret etti. Suriyelilerin yaklaşık dörtte birinin sakat kaldığını belirten Handikap International, bu oranın, küresel ortalamanın neredeyse iki katı olduğuna işaret etti.
Kuruluşun Siyasi Bölüm Başkanı Eva Maria Fischer, Suriye’de savaşın sona ermesinden sonra, ülkenin mayınlardan ve bombalardan temizlenmesinin ve yeniden inşasının nesiller süreceğini belirterek, “Patlayıcı kalıntılarının karıştığı binlerce ton molozun temizlenmesi gerekiyor” dedi. Fischer, acilen yerleşim alanlarının bombalanmasına son verilmesi çağrısında da bulundu.
-10 YIL OLDU-
Suriye’de, Beşar Esad Hükümeti’ne karşı 2011 yılının Mart ayında başlayan protestolar büyüyerek, ülkeyi iç savaşa sürükledi. Güvenlik güçlerinin göstericilere karşı şiddet uygulaması, uluslararası katılımlı bir iç savaşa yol açtı. Şimdiye kadar 400 binden fazla insan öldü. Yaklaşık 12 milyon insan yerinden edildi. BM’ye göre, 13 milyon 400 bin Suriyeli şu anda yardıma muhtaç duruma düştü, iki milyon Suriyeli ise aşırı yoksulluk içinde yaşıyor. İç savaşı sonlandırmaya yönelik çabalar ise şimdiye kadar başarısız oldu.
Ülkeden kaçmak zorunda kalanların yaklaşık 4 Milyon kadarı Türkiye’de, kentlerde ve kamplarda yaşıyor. Hatay, Suriyeli sığınmacıların bulunduğu iller arasında, kalabalık açısından 3. durumda yer alıyor. Son verilere göre, Hatay’da 436 bin 264 Suriyeli barınıyor. Suriyelilerin çoğu, Hatay’ın ilçelerinde, kent yaşamı içine karışırken, çok azı belli kamplarda kalmayı sürdürüyor. -Tamer Yazar-