Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’de Yeni Dönem:’ Elektronik Mühür’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Elektronik Mühür altyapısının tamamlanarak hizmete hazır hale getirildiğini duyurarak, “Elektronik Mühür ile kamu işlemlerinin dijitalleşmesinin yanı sıra zamandan, kâğıttan ve birçok diğer giderden tasarruf sağlayacak, resmi evrak güvenliğini artıracak bir adımı daha atmış bulunuyoruz” dedi. Bakan Uraloğlu, Elektronik İmza Kanunu’nda yapılan düzenlemelerin sonucunda Elektronik Mührün, resmi mühürlerle eşit hukuki niteliğe sahip olacağını belirtti.
Elektronik İmzanın bireylere, Elektronik Mührün ise tüzel kişilere verileceğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, bu uygulamaların belge güvenliği ve işlem süreçlerinin verimliliği açısından önemli olduğunu ifade etti. Ülke genelinde faaliyet gösteren elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarının (ESHS) bu süreçte kritik bir rol üstleneceğini dile getiren Bakan Uraloğlu, elektronik mühürlerin Mali Mühür yerine de kullanılabileceği düzenlemelerin yapılmasıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını ve yakında kullanıma sunulacağını belirtti.
Son teknolojik gelişmeler ışığında elektronik imzalı verilerin güvenliği kadar, imzalayanın hangi kurum adına imza attığının da önem kazandığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, bu çerçevede Elektronik Mühür uygulamalarının da genişletileceğini kaydetti.- Yusuf Cemil Karaçay-