Türkiye’deki Suriyelilerde göç hazırlığı mı?

Türkiye’deki Suriyelilerde göç hazırlığı mı?

“Gitme zamanı geldiğinde, bunu duyuracağız”

Türkiye’de, çoğunluğu Suriyelilerden oluşan bir grup sığınmacının, Avrupa Birliği (AB) sınırlarına ulaşmak için bir konvoy oluşturmayı planladığı öne sürülüyor. Konvoy oluşturulmasına dair planların, altı gün önce kurulan ve yaklaşık 70 bin kişi tarafından takip edilen bir Telegram kanalı üzerinden sanal ortamda hazırlandığı bildirildi.

February 2020 – Northwest Syria. A large settlement of displaced Syrians in Northwest Syria.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların konvoy halinde Avrupa’ya geçmeye hazırlandığı öne sürülüyor. Telegram üzerinden organize olan mültecilerden, yanlarına uyku tulumu ve can yeleği gibi malzemeler almaları isteniyor.

Planı organize edenler, sığınmacıları; yanlarında uyku tulumu, çadır, can yeleği, su, konserve yiyecek ve ilk yardım kiti bulundurmaya çağırıyor. Adının açıklanmasını istemeyen 46 yaşındaki bir sığınmacı, AFP’ye (Agence France-Presse) yaptığı açıklamada, “Gitme zamanı geldiğinde, bunu duyuracağız” dedi. Aynı kişi, organizatörlerden bazılarının AB’de yaşadığını da belirtti.

Organizatörler, konvoyun 50 kişilik gruplara ayrılacağını ve her birinin başında bir gözetmenin bulunacağını söylüyor. Telegram kanalının bir yöneticisi tarafından paylaşılan mesajda, “10 yıldır Türkiye’deyiz, korunuyoruz… Ama Batılı ülkeler bu yükü paylaşmalı” ifadesi yer aldı.

-GERİ GÖNDERME-

Türkiye’de, resmi olarak 3,7 milyon Suriyeli sığınmacı yaşıyor. Türkiye’deki pek çok Suriyeli, özellikle de Ankara’nın Şam’a yönelik tutumunun değişmeye başlamasının ardından, Suriye’ye geri gönderilme korkusu yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen aylarda, bir milyon Suriyeli sığınmacıyı gönüllülük esasına göre geri göndermeyi planladıklarını açıklamıştı.

2020 yılında, Ankara’nın, “Avrupa’ya geçmek isteyen mültecileri durdurmayacağız’ yönündeki açıklamasının ardından, binlerce kişi Yunanistan sınırına yığılmıştı. Sığınmacılar, Türkiye’de uzun süredir siyasetin başlıca konusu. Yaklaşan seçimler öncesinde birçok muhalefet partisi, sığınmacıları ülkelerine geri gönderme planlarını gündeme getiriyor.

Suriye’de, 2011 yılında hükümet karşıtı protestoların şiddet yoluyla bastırılmasının ardından başlayan iç savaşta, yaklaşık yarım milyon insan hayatını kaybetti, milyonlarca kişi de evlerini terk ederek, başta Türkiye olmak üzere bölgedeki ülkelere göç etti.

Hatay, bugün, Türkiye’de en fazla Suriyeli sığınmacıyı barındıran 4. İl konumunda.

Tamer Yazar