Türkiye’den 3 Öğretmen İtalya’da Eğitim Aldı

Türkiye’den 3 Öğretmen İtalya’da Eğitim Aldı

Belen Kaymakamlığı’nın ortağı olduğu, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, İtalya’nın Pettenasco şehrinde “Mastronauta” adlı kuruluşun ev sahipliğinde 2-10 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Erasmus+ “Mediators for LifE+” adlı projeye Türkiye, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Slovakya, İsveç ve Hırvatistan’dan toplam 30 eğitimci katıldı.

Yedi gün süren eğitim programında, katılımcılar, günlük hayatta karşımıza çıkan çatışmaların gençlik çalışmaları organizasyonlarında olabilecek etkisini ve bu çatışmalarla başa çıkmanın yollarını öğrendiler. Romanya’daki bu süre içinde, katılımcılar, insanlar arasında hayatı kolaylaştırmak ve sorunların çözümleri noktasında farklı bakış açıları geliştirerek, çözüm odaklı çalışmalar yaptılar, insanların toplumsal ve kişisel çatışmalarını önleme konusunda uygulamalı etkinlikler gerçekleştirdiler.

Belen Kaymakamlığı, ilimizden 3 öğretmenin de katıldığı proje ile ilgili şu paylaşımı yaptı:

“Katılımcılarımız, eğitimler yanı sıra Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıtıcı sunumlar da yaptılar. Türk mutfağının bazı öğelerinin tanıtıldığı ve ikram edildiği gecede, bir eğitimcimiz, ney üfleyerek müzik dinletisi yaptı. Halk oyunlarımızdan zeybek ve damat halayı da katılımcılara sunuldu. Ayrıca projeye katılım sağlayan öğretmenlerimiz, bu güzel fırsatları sağladığı için Belen Kaymakamlığı’na teşekkürlerini ilettiler.

Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, ‘Kaymakamlığımız, gençlerin ve her türlü meslek grubunun sosyal ve kişisel gelişimini desteklemektedir. Bu noktada, yurt içi ve yurt dışı her türlü fırsatı değerlendirip katılımcı göndermeye devam ediyoruz. Eğitimcilerimiz, farklı kültürlerle bir araya gelerek, aynı toplumsal ve sosyal sorunlara ortak çözüm yolları aramaya çalıştılar. Bu, bizler için değerli bir paylaşım ve etkileşimdir’ dedi.” -Haber/Ahmet Doruk Alkan-