Türkiye’nin Libya’da işi yok…

Türkiye’nin Libya’da işi yok…

Adalet mücadelemiz sürecek…

Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki başarılı ismi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Meclis’te oylanan Libya Tezkeresi’nden Pınar Gültekin Davası’na, gündemi değerlendirdi.

Türkiye’de siyasetin ve toplumun sıcak gündemini değerlendiren, Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki başarılı ismi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Libya’ya asker gönderilmesi için verilen izin süresinin 18 ay daha uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesini değerlendirdi. Oylamada; AKP, MHP ve İYİ Parti “evet”, HDP ve CHP ise “hayır” oyu vermişti.

Bu konudaki kısa paylaşımında, “Ezcümle söyleyeceğimiz şudur: Türkiye’nin Libya’da işi yok, Türkiye’nin sınır ötesindeki ülkelerde askerî varlığını biz sürekli sorgulayacağız ta ki oradaki askerî varlık bitene kadar” diyen Hatimoğulları, “Biz oraya barış götürmeliyiz, savaş ve çatışma değil…” mesajını verdi.

Muğla’da, üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldüren sanığa haksız tahrik indirimi uygulanmasına da tepki gösteren Tülay Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya, erkek yargı, ‘haksız tahrik’ indirimi uyguladı. Sözde erkek şiddeti ile mücadele yasaları çıkardıklarını (!) iddia eden eril akıl, yine karşımızda! Erkek adalet değil, gerçek adalet! Biz kadınlar, katilleri kollayan bu kararı kabul etmiyoruz! Pınar Gültekin için adalet mücadelemiz sürecek.” -Tamer Yazar-